Wynajmujesz mieszkanie w UK i masz problem z sąsiadem? Zobacz, do kogo zwrócić się o pomoc

Fot. Getty

Uciążliwy sąsiad to spory problem, a czasem nawet zagrożenie dla naszego życia lub  zdrowia. Do kogo zatem powinniśmy się zwrócić, gdy nasze próby polubownego załatwienia konfliktu spełzły na niczym?

Wynajem od osoby prywatnej

Należy pamiętać, że osoba wynajmująca mieszkanie ma takie same prawa i obowiązki względem sąsiadów, jak właściciel mieszkania. Jeśli wynajmujemy mieszkanie od osoby prywatnej i nie możemy załatwić konfliktu z sąsiadem polubownie, to mamy do wyboru dwie opcje. W przypadku, gdy spawa jest poważna, ale nie zagraża naszemu życiu lub zdrowiu, to powinniśmy się skontaktować z lokalnymi władzami. Natomiast w przypadku, gdy zachowanie sąsiada/sąsiadów zagraża bezpośrednio naszemu życiu lub zdrowiu (w tym rzecz jasna życiu lub zdrowiu członków naszej rodziny), to nasze działania powinniśmy skierować bezpośrednio na kontakt z policją.
 

 

 

Wynajem mieszkania komunalnego lub spółdzielczego

Wynajmując mieszkanie od władz lokalnych albo od spółdzielni lokator podpisuje umowę najmu, w której jest jasno zapisane, co można, a czego nie można robić w mieszkaniu, a także na terenie części wspólnych. Umowa najmu działa jednak w dwie strony i lokator również ma pewne prawa przysługujące mu z tytułu najmu, których spełnienie ciąży na władzach lokalnych albo na spółdzielni. W przypadku kłopotu z uciążliwym sąsiadem instancją, do której należy się zwrócić (po wyczerpaniu sposobów na porozumienie z sąsiadem), jest podmiot wynajmujący mieszkanie, a zatem albo władze lokalne, albo spółdzielnia mieszkaniowa (informując spółdzielnię mieszkaniową można też jednocześnie zwrócić się w problemem do władz lokalnych). Ale to nie ma zastosowania, gdy najemcy i jego rodzinie grozi poważne niebezpieczeństwo ze strony sąsiada. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z policją.

Wynajem wspólnego mieszkania

Zdarza się, że mieszkanie lub pokój wynajmujemy z kimś i w takim wypadku w razie jakiegokolwiek problemu pierwszą instancją, do której powinniśmy się zwrócić z problemem, jest landlord lub spółdzielnia mieszkaniowa. Problemy ze współlokatorem dotyczącą najczęściej studentów, którzy wspólnie dzielą mieszkanie/dom, a także personelu szpitalnego korzystającego z tzw. „shared accomodation”, czy pracowników tymczasowych zakwaterowanych w schroniskach dla pracowników.  

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie