Jak sprawdzić czy mamy prawo do darmowego dentysty NHS w Wielkiej Brytanii? [wideo]

Do sprawdzenia czy mamy prawo do bezpłatnego leczenie zębów lub czy należy nam się obniżka kosztów usług stomatologicznych stworzono specjalny program NHS eligibility. Jak z niego skorzystać?

Pomyłki w tej kwestii mogą nas trochę kosztować. Jeśli ubiegasz się o bezpłatne leczenie dentystyczne NHS, kiedy nie masz ku temu odpowiednich uprawnień, może się to skończyć grzywną sięgając nawet 100 funtów. Kto w UK jest uprawniony do darmowej opieki dentystycznej?

Polacy niezadowoleni z systemu rezerwacji spotkania paszportowego w E-Konsulacie. W sieci pojawiła się petycja ws. usprawnienia systemu

Oto lista uprawnionych, którą prezentujemy za oficjalną stroną NHS:

  • masz poniżej 18 lat (lub poniżej 19 lat i nadal uczysz się w pełnym wymiarze godzin)
  • jesteś w ciąży lub urodziłaś dziecko w ciągu ostatnich 12 miesięcy
  • jesteś leczony w szpitalu NHS, a twoje leczenie jest wykonywane przez dentystę szpitalnego (w tym przypadku być może będziesz musiał zapłacić za protezy lub mosty)
  • otrzymujesz określone świadczenia socjalne (benefity) lub masz 19 lat lub mniej i jesteś na utrzymaniu osoby otrzymującej określone świadczenia
  • jesteś uprawniony lub wymieniony na ważnym certyfikacie zwolnienia z ulgi podatkowej NHS
  • posiadasz certyfikat HC2 (NHS Low Income Scheme) lub jesteś w nim wymieniony

Co jednak zrobić jeśli nadal nie jesteś pewien czy należy ci się darmowa usługa stomatologiczna? To proste! Wystarczy wejść na oficjalną stronę NHS "Check before you tick" i skorzystać z narzędzia NHS eligibility. Wypełnienie prostej ankiety nie zajmie więcej niż kilka minut i rozwieje wszelkie wątpliwości. Narzędzie jest bardzo proste w użyciu i intuicyjne.

Coraz więcej Polaków wraca do kraju. Coraz mniej emigruje. Powodem jest podobno coraz lepsza sytuacja w Polsce

W tym miejscu trzeba jednak wystosować ostrzeżenie – jeśli skłamiemy w tym formularzu i choćby przez pomyłkę podamy nieprawidłowe dane, to wizyta u dentysty może skutkować dopisaniem do naszego rachunku dodatkowych 100 funtów. I żaden tłumaczenia wtedy nie pomogą!

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Bagaż podręczny w Ryanair – co się zmienia?

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Tani przewoźnik z Irlandii...

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie