Jak odwołać się od decyzji Home Office o nieprzyznaniu settled status?

Co zrobić, gdy aplikując o status osoby osiedlonej w ramach programu EU Settlement Scheme decyzja wydana przez Home Office była negatywna? W jaki sposób można apelować w sprawie odmowy settled status?

Jeśli nie udało ci się otrzymać statusu osoby osiedlonej, który gwarantuje możliwość pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie, to jeszcze nie wszystko stracone. Zgodnie z obowiązującym prawem po 31 stycznia 2020 roku takie osoby otrzymała prawo do apelacji, którą należy kierować do Trybunału Imigracyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Od 2050 ogrzewanie domu gazem w UK zostanie ZAKAZANE

Co więcej, z wnioskiem odwołującym się od wyroku Home Office można się również udać, gdy zamiast settled status nadany został pre-settled status, a także w przypadkach unieważnienia settled status. Dotyczy to sytuacji, w których najpierw wydano decyzję o przyznaniu statusu osoby osiedlonej, a później je odebrano, na wskutek weryfikacji fałszywych informacji, podanych przez osobę, która aplikowała do Home Office.

Dodajmy również w tym miejscu, że prawo apelacji mają także członkowie rodzin osób ze statusem otrzymanym w ramach EU Settlement Scheme starający się o zapewnienie sobie pobyt w ramach EUSS family permit/travel permit.

GORĄCY TEMAT: Opublikowano nagranie z koszmarnego lotu Ryanairem. Turbulencje były tak gwałtowne, że pasażerowie krzyczeli i płakali

Odwołania w tej kwestii można składać do Trybunału Imigracyjnego. Zaznaczmy wyraźnie, że jest to organ całkowicie niezależny od Home Office. Składa się z dwóch izb, co z kolei oznacza, że możemy apelować dwukrotnie – najpierw do niższej izby (First-tier), a następnie do wyższej (Upper tier).

Warto również dodać, że apelować bezpośrednio do Trybunały mogą również ci, którzy tylko raz składali wniosek do Home Office, a później nie apelowali w tej sprawie. Wciąż mogą najpierw zwrócić się o rozpatrzenie tej decyzji właśnie do Home Office.

 

Teksty tygodnia

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie