Parlament Szkocki zagłosował za przeprowadzeniem drugiego referendum niepodległościowego

Fot. Getty

Parlament Szkocki opowiedział się za przeprowadzeniem nowego referendum niepodległościowego. Deputowani zdecydowali także o pozostawieniu po Brexicie przed budynkiem parlamentu flagi Unii Europejskiej.

Wszystko wskazuje na to, że Holyrood (tak zwyczajowo nazywany jest parlament w Edynburgu) idzie na wojnę z Londynem w kwestii niepodległości Szkocji. Wniosek dotyczący przeprowadzenia ponownego referendum niepodległościowego został wczoraj wieczorem przyjęty przez 64 deputowanych, przy 54 głosach sprzeciwu. Teraz jednak na zorganizowanie plebiscytu będzie się musiał zgodzić Boris Johnson, ponieważ bez zgody brytyjskiego rządu w Szkocji nie może się odbyć żadne wiążące referendum. A przypomnijmy, że premier UK jest do takiej koncepcji nastawiony nie tylko nieprzychylnie, ale wręcz wrogo. Zupełnie niedawno Johnson przypomniał, że referendum niepodległościowe, jakie miało miejsce w 2014 r., miało być „jedynym głosowaniem w tym pokoleniu”. 

Czytaj też: Kto zyska po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących gier hazardowych z Wielkiej Brytanii?

Dla Szkotów nie ma jednak wątpliwości, że referendum ws. Brexitu i podjęta przez większość mieszkańców Zjednoczonego Królestwa decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej wszystko zmieniła. W czerwcu 2016 r. aż 62 proc. Szkotów zagłosowało za pozostaniem we Wspólnocie, co oznacza, że opuszczenie struktur UE jest dla Szkotów krzywdzące. Zdanie to od blisko 4 lat podtrzymuje szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon, która z zadowoleniem przyjęła wynik wczorajszego głosowania w parlamencie. – Jesteśmy zaledwie dwa dni od utraty członkostwa w UE i wszystkich praw, które za tym idą. Moim zdaniem ponad wszelką wątpliwość jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy (…), jest stanie się niepodległym państwem – zaznaczyła Sturgeon.

Zobacz także:  Donald Tusk krytykuje jedno z najpiękniejszych miast w UK. Brytyjskie media są oburzone

Wcześniej liderka szkockiej SNP zarzuciła Londynowi całkowite ignorowanie potrzeb i interesów Szkotów. – Ministrowie UK są całkowicie głusi na interesy, potrzeby i głos Szkocji. Ich wizja Wielkiej Brytanii jest napędzana przez szowinizm i ksenofobię – zaznaczyła Sturgeon. – Biorąc pod uwagę to, co torysi chcą w perspektywie zrobić, zaproponowanie po raz kolejny niepodległości jest nie tylko uzasadnione, ale i konieczne – dodała. 

 

Teksty tygodnia

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie