Settled status: Ile czasu czeka się na decyzję Home Office po złożeniu wniosku o status osoby osiedlonej?

Fot. Getty

Wiele osób pisze do nas, pytając, jak długo czeka się na informację o decyzji Home Office w sprawie złożonej aplikacji o settled status. W odpowiedzi przedstawiamy oficjalne wytyczne ministerstwa na temat czasu rozpatrywania wniosków o status osoby osiedlonej.

Z aktualnych wytycznych zamieszczonych na oficjalnych stronach internetowych Home Office wynika, że czas rozpatrywania pojedynczej aplikacji o settled status nie powinien być długi. Standardowo przetworzenie kompletnego wniosku może zająć od 5 dni roboczych do miesiąca. Jednak ostateczna długość rozpatrywania wniosku zależy również od dwóch czynników: od tego, czy podpadasz pod szczególny przypadek (patrz poniżej) oraz od momentu, w którym Home Office faktycznie rozpoczyna rozpatrywanie Twojego wniosku (patrz w dalszej części tekstu).

Na stronie Home Office czytamy również następującą poradę:

„Po złożeniu wniosku nie musisz się z nami kontaktować. My skontaktujemy się z Tobą, jeśli będziemy potrzebować dalszych informacji. Podczas rozpatrywania wniosku nie zachodzą zmiany w Twoim statusie w Wielkiej Brytanii.”

POLECANE: Settled status: Zobacz listę dokumentów – akceptowanych przez Home Office – które potrwierdzą, ile czasu realnie mieszkasz w UK

Ministerstwo zaznacza, że czas oczekiwania na decyzję może się wydłużyć w następujących szczególnych przypadkach:

  • Home Office musi poprosić Cię o więcej informacji
  • aplikujesz jako osoba niepełnoletnia, a Twoja aplikacja nie jest powiązana z żadną osobą dorosłą
  • składasz wniosek w formie papierowej
  • byłaś/-eś karany
  • jesteś obywatelem spoza EOG i Szwajcarii i aplikujesz na podstawie bycia w związku z określoną osobą, ale związek ten nie był podstawą Twoich wcześniejszych wniosków składanych do Home Office.

Oznacza to, że w przypadku, gdy występuje którakolwiek z powyższych sytuacji, to rozpatrywanie wniosku może trwać dłużej niż miesiąc, ale ministerstwo nie podało maksymalnego czasu rozpatrywania aplikacji… Wiadomo jednak, że w przypadku gdy wniosek jest niepełny, gdy potrzeba dodatkowych dokumentów, Home Office powinno samo się z nami skontaktować.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT SETTLED STATUS? POBIERZ PORADNIK>>

Jeśli zatem czekasz na decyzję w sprawie złożonej aplikacji o settled status już dłużej niż miesiąc, a Home Office nie kontaktuje się z Tobą i odpowiada wymijająco na Twoje pytania, to prawdopodobnie podpadasz pod którąś z wyżej wymienionych sytuacji. Gdybyś jednak chciał zdobyć od Home Office bardziej precyzyjne informacje o przyczynach długiego rozpatrywania Twojego wniosku, możesz spróbować zapytać wprost o te wymienione na oficjalnej stronie ministerstwa przypadki wydłużonego czasu rozpatrywania wniosku.

W którym dokładnie momencie zaczyna się rozpatrywanie wniosku o settled status?

Innym czynnikiem, od którego może zależeć ostateczna długość rozpatrywania Twojej aplikacji, jest dokładny czas, gdy Home Office rozpoczyna analizowanie Twojego wniosku:

  1. Jeśli korzystasz z aplikacji EU Exit: ID Document Check, czas rozpatrywania zaczyna się w momencie złożenia wniosku online.
  2. Jeśli przesłałeś Home Office swój dokument tożsamości drogą tradycyjną, to czas rozpatrywania wniosku zacznie się dopiero w momencie, gdy dokument zostanie dostarczony do ministerstwa – możesz zatem sprawdzić, czy wysłany przez Ciebie dokument na pewno dotarł do adresata. Przesłany przez Ciebie dokument powinien zostać Ci zwrócony w ciągu 3-10 dni. Gdy tak się nie stanie, powinieneś skontaktować się z Home Office.
  3. Jeśli musisz podać odciski palców w ramach aplikacji, to czas rozpatrywania rozpoczyna się po tym, jak Home Office otrzyma skany odcisków palców.

Więcej informacji znajdziesz na stronach rządowych.

GORĄCY TEMAT: „Dostałem pre-settled, a moja żona settled status, mimo że jesteśmy tyle samo czasu w UK” – Jak się bronić przed absurdami systemu?

 

>> CHCESZ POZOSTAĆ W UK? POBIERZ PORADNIK DOTYCZĄCY APLIKACJI SETTLED STATUS TUTAJ <<

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie