Które dolary amerykańskie są wycofane z obiegu? Gdzie je wymienić?

W ciągu ostatnich lat dolary zmieniały swój wizerunek dwukrotnie, co prowadzi do wielu niejasności. Jak sprawdzić, które dolary są nadal ważne a które zostały wycofane? Gdzie obowiązują „stare’ dolary, a gdzie już nie? Co zrobić jeśli masz jeszcze wycofane dolary amerykańskie lub inne stare banknoty? Dla niektórych to wciąż pieniądz, na którym ty będziesz mógł zarobić. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić!

Które dolary są wycofane?

Wszystkie dolary, których emisja nastąpiła po 1970 roku są nadal w obiegu. Dlatego nie należy popadać w panikę, jeśli posiada się dolary sprzed lat. Jednak starymi dolarami nie wszędzie zapłacisz, bowiem nie wszystkie kraje je akceptują. Dodatkowo może być problem z wymianą w kantorze.

Dolar amerykański – wzory

Obecnie jest w obiegu kilka wersji banknotów dolarowych. Każdy nominał ma 3 wersje, które różnią się datą emisji i wyglądem. Wszystkie aktualne wzory można znaleźć na amerykańskich stronach.

Dolary sprzed 1996 roku, to dolary najbardziej nam znane. Posiadają małe wizerunki głów i są czarno-białe. Nazywane potocznie „małymi głowami”. W USA są nadal a obiegu, jednak w Polsce ciężko je wymienić w kantorach. Są też kraje, które ich nie akceptują (Azja, Afryka). Lecąc na wakacje do Egiptu, nie należy ich zabierać.

Dolar sprzed 1996 roku
Dolar sprzed 1996 roku, tzw. mała głowa.

Dolary emitowane po 1996 roku, to dolary z nowym designem. Mają większe głowy postaci i nadal są czarno-białe. W USA są w obiegu, także wymienimy je w kantorach w większości krajów. Może być problem z wymianą w egzotycznych krajach.

Dolar po 1996 roku
Dolar po 1996 roku, tzw. duża głowa.

 

Dolary emitowane po roku 2013 to najnowsze banknoty amerykańskie. Mają zupełnie inny wygląd i są bardziej kolorowe. Akceptowane na całym świecie, w tym w Afryce i Azji. Kupując dolary w kantorze, wybierajmy tą wersję banknotów, jeśli zamierzamy je zabrać za granicę. Banknoty te mają najlepsze zabezpieczenia – zatopioną wstążke i hologram.

Najnowsze dolary będące w obiegu
Najnowsze dolary będące w obiegu.

 

Co zrobić jeśli chce się wymieć stare banknoty?

Stare amerykańskie banknoty, czyli tzw. „małe głowy” są nadal akceptowane w USA, jednak płatność nimi sprawia trudność w w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. Kantory nie chcą ich przyjmować, bowiem nikt ich już nie kupi. Zdecydowana większość klientów kantorów chce otrzymać najnowszą wersję banknotu amerykańskiego. Można natomiast sprzedać takie banknoty w specjalncyh firmach skupujących stare pieniądze. Zazwyczaj odbywa się to po kursie kilkanaście procent niższym niż oficjalny kurs NBP.

Dolary amerykańskie wycofane z obiegu, które mają jedynie wartość kolekcjonerską wyceniane są indywidualnie w zależności od stanu zachowania banknotu. Ostatnią grupę banknotów stanowią stare dolary amerykańskie, które są uszkodzone lub zniszczone. Ich wycena uzależniona jest od stopnia zniszczenia banknotu i zawiera się w przedziale od 50 do 80 procent wartości nominalnej.

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie