W ciągu ostatnich lat dolary zmieniały swój wizerunek dwukrotnie, co prowadzi do wielu niejasności. Jak sprawdzić, które dolary są nadal ważne a które zostały wycofane? Gdzie obowiązują „stare’ dolary, a gdzie już nie? Co zrobić jeśli masz jeszcze wycofane dolary amerykańskie lub inne stare banknoty? Dla niektórych to wciąż pieniądz, na którym ty będziesz mógł zarobić. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić!
Które dolary są wycofane?
Wszystkie dolary, których emisja nastąpiła po 1970 roku są nadal w obiegu. Dlatego nie należy popadać w panikę, jeśli posiada się dolary sprzed lat. Jednak starymi dolarami nie wszędzie zapłacisz, bowiem nie wszystkie kraje je akceptują. Dodatkowo może być problem z wymianą w kantorze.
Dolar amerykański – wzory
Obecnie jest w obiegu kilka wersji banknotów dolarowych. Każdy nominał ma 3 wersje, które różnią się datą emisji i wyglądem. Wszystkie aktualne wzory można znaleźć na amerykańskich stronach.
Dolary sprzed 1996 roku, to dolary najbardziej nam znane. Posiadają małe wizerunki głów i są czarno-białe. Nazywane potocznie „małymi głowami”. W USA są nadal a obiegu, jednak w Polsce ciężko je wymienić w kantorach. Są też kraje, które ich nie akceptują (Azja, Afryka). Lecąc na wakacje do Egiptu, nie należy ich zabierać.
Dolary emitowane po 1996 roku, to dolary z nowym designem. Mają większe głowy postaci i nadal są czarno-białe. W USA są w obiegu, także wymienimy je w kantorach w większości krajów. Może być problem z wymianą w egzotycznych krajach.
Dolary emitowane po roku 2013 to najnowsze banknoty amerykańskie. Mają zupełnie inny wygląd i są bardziej kolorowe. Akceptowane na całym świecie, w tym w Afryce i Azji. Kupując dolary w kantorze, wybierajmy tą wersję banknotów, jeśli zamierzamy je zabrać za granicę. Banknoty te mają najlepsze zabezpieczenia – zatopioną wstążke i hologram.
Co zrobić jeśli chce się wymieć stare banknoty?
Stare amerykańskie banknoty, czyli tzw. „małe głowy” są nadal akceptowane w USA, jednak płatność nimi sprawia trudność w w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. Kantory nie chcą ich przyjmować, bowiem nikt ich już nie kupi. Zdecydowana większość klientów kantorów chce otrzymać najnowszą wersję banknotu amerykańskiego. Można natomiast sprzedać takie banknoty w specjalncyh firmach skupujących stare pieniądze. Zazwyczaj odbywa się to po kursie kilkanaście procent niższym niż oficjalny kurs NBP.
Dolary amerykańskie wycofane z obiegu, które mają jedynie wartość kolekcjonerską wyceniane są indywidualnie w zależności od stanu zachowania banknotu. Ostatnią grupę banknotów stanowią stare dolary amerykańskie, które są uszkodzone lub zniszczone. Ich wycena uzależniona jest od stopnia zniszczenia banknotu i zawiera się w przedziale od 50 do 80 procent wartości nominalnej.