Fot. Getty
Crown Prosecution Service przyznała, że liczba osób skazanych za dokonanie przestępstw motywowanych kulturowo spadła w UK ze 123 w latach 2013 – 2014 do zaledwie 71 w latach 2017 – 2018. Do najczęstszych tego typu przestępstw zalicza się zabójstwa honorowe, gwałty na nieletnich, przymusowe małżeństwa i obrzezanie kobiet.
Dane ujawnione przez Crown Prosecution Service wydają się o tyle niepokojące, że w UK rośnie ogólnie liczba zgłaszanych policji przestępstw motywowanych kulturowo. I nie chodzi tu tylko o zabójstwa honorowe, do których dochodzi na skutek specyficznie rozumianego przez rodzinę splamienia jej honoru i które są przez organy ścigania najłatwiejsze do wykrycia, ale przede wszystkim o przestępstwa w zakresie obrzezania kobiet i zawierania przymusowych małżeństw, a także o motywowane kulturowo gwałty na osobach nieletnich i dzieciach.
Czytaj także: Przymusowe małżeństwa zbyt rzadko karane w UK! Muzułmanie rządzą się własnymi prawami?
Natasha Rattu, dyrektorka organizacji charytatywnej Karma Nirvana, która wspiera ofiary przemocy „kulturowej” i która wzywa rząd do skuteczniejszej z nią walki, twierdzi, że spadek liczby wyroków skazujących jest w tym wypadku związany z niezrozumieniem problematyki wśród brytyjskich prokuratorów. Organy ścigania nie rozumieją, że w przestępstwa motywowane rzekomym splamieniem honoru rodziny lub w przestępstwa związane z utrzymaniem pewnego, obcego cywilizacji zachodniej wzorca kulturowego, często zamieszanych jest przynajmniej kilku członków rodziny (zazwyczaj bliższej, ale czasem nawet i tej dalszej).
Zobacz też: “Znajdź sobie drugą żonę” – muzułmanin założył portal randkowy dla poligamistów
Tysiące przestępstw popełnianych na skutek splamienia honoru pozostaje niewykrywalnych, a zatem bezkarnych. Sprawcy nie są pociągani do odpowiedzialności. Spadek w ilości toczących się postępowań sądowych jest tym bardziej niepokojący, że każdego roku coraz więcej takich przestępstw jest zgłaszanych policji. To jasna wiadomość dla społeczności, że tego typu występki i zbrodnie mogą w zasadzie uchodzić ich sprawcom na sucho – zaznacza Natasha Rattu.
Nie przegap: Randki internetowe coraz bardziej niebezpieczne. Liczba gwałtów wzrosła 6-krotnie
Wraz z rozpoczęciem się sezonu wakacyjnego policja uruchomiła kampanię Limelight. Kampania ma na celu podniesienie świadomości w zakresie przestępstw motywowanych kulturowo i zgłaszania ich odpowiednim organom. W związku z rozpoczętą właśnie operacją, tysiące policjantów zostało w tym tygodniu wysłanych na dworce i lotniska, by przesłuchać rodziny na okoliczność celu podróży do i z krajów, w których stosunkowo często dochodzi do przestępstw motywowanych kulturowo.