Polak skazany na dożywocie w Dubaju uwolniony – dzięki wsparciu rządu Artur Ligęska wrócił już do kraju

Fot: YouTube

Polski rząd skutecznie pomógł swojemu obywatelowi niesprawiedliwie uwięzionemu w Dubaju, a brytyjskie władze swojego obywatela zostawiły na lodzie.

- Advertisement -

Historia Ligęski zaczyna się w maju zeszłego roku, gdy został aresztowany pod zarzutem posiadania narkotyków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 28 stycznia zapada wyrok w jego sprawie – nasz rodak został skazany na dożywotni pobyt w więzieniu. Policja w Dubaju jednak nie znalazła przy nim żadnych nielegalnych substancji. Sąd nie przesłuchał żadnych świadków i nie przedstawił żadnych dowodów. W dodatku badania wykazały, że w jego krwi nie ma żadnych śladów narkotyków! Jednym słowem nic nie wskazywało na to, że Polak mógł mieć cokolwiek wspólnego z narkotykami.

40-letni Polak ukradł, a następnie zgwałcił owcę – podają szwedzkie media

Pomimo tego Artur Ligęska trafił za kratki. Był przetrzymywany w nieludzkich warunkach. Cela, w której przebywał liczyła ledwie 4 metry kwadratowe. Za prawdziwy luksus mogło uchodzić to, że sypiał na… karimacie. Stan jego zdrowia był fatalny. Chorował i schudł ponad 20 kilogramów. Dopiero od grudnia zapewniono mu pomoc lekarską. W sumie w arabskim więzieniu spędził 13 miesięcy.

Ostatecznie jego historia skończyła się dobrze – nasz rodak został uniewinniony i zwolniony z więzienia jeszcze przed zakończeniem procesu apelacji. Nie obyło się bez wsparcia rządu RP i polskiej ambasady. – Z wielką radością informuję, że 9 maja 2019 r. zostałem uniewinniony i zwolniony z więzienia jeszcze przed zakończeniem procesu apelacji. Jestem od kilku dni w Polsce – pisze Ligęska w liście, przytaczanym przez Wirtualną Polskę.

Mocny spadek funta po przedstawieniu przez Theresę May nowej umowy ws. Brexitu. Finansiści zapowiadają ponure lato dla szterlinga

W sprawie Polaka zainterweniował sam szejk Mohammed bin Zayed, następca tronu emira Abu Zabi, faktycznie sprawujący rządy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

W rozmowie z portalem MyNewsdesk uwolniony Polak zwraca uwagę, że nie wszyscy mieli tyle samo szczęścia, co on. Jednym z takich pechowców jest Brytyjczyk Andy Neal, który nadal przebywa w więzieniu. Jego przypadek jest dość podobny, ponieważ bezspornie udowodniono jego niewinność, jednak zabrakło wsparcia rządu UK, bez którego wyjście na wolność może okazać się po prostu niemożliwe.

Teksty tygodnia

Kolejne ulice na West End będą strefami ograniczonego ruchu

Kolejna ulica w West End ma zostać przekształcona w deptak. Zgodnie z planami, istniejąca strefa ograniczonego ruchu zostanie rozszerzona. Kierowcy i taksówkarze wyrażają swoje niezadowolenie z tych zmian.

Nawet 2000 funtów odszkodowania za przerwy w dostawie wody

Odszkodowanie za brak wody, przerwy w jej dostawie lub awarie usług wodnych wzrasta dziesięciokrotnie dla gospodarstw domowych.

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Pracownicy na większą ochronę w pracy muszą jeszcze poczekać. Wiemy, jak długo

Nowe przepisy dotyczące ochrony pracowników przed niesprawiedliwym zwolnieniem miały wejść w życie w 2026 roku. Jednak już wiadomo, że w przyszłym roku nowe prawo pracy w pełnym kształcie jednak w życie nie wejdzie.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie