piątek, 20 września, 2024

Ekopisanki – naturalne i domowe sposoby barwienia jajek

By pomalować jajka na Wielkanoc, wcale nie trzeba kupować gotowych sztucznych barwników. Pisanki da się zrobić domowymi sposobami, używając naturalnych składników. Czy wiesz, że czerwony kolor można uzyskać po zmieszaniu wywaru z buraków z octem? Brązową barwę otrzymasz z wywaru z mocnej kawy lub herbaty, a zieloną ze szpinaku, pokrzywy lub trawy…

Dlaczego warto rozważyć zrobienie w tym roku eko-pisanek? Naturalne barwniki do jajek mają tę przewagę nad chemicznymi, że są zdrowsze dla organizmu i nie powodują alergii, ponieważ nie zawierają sztucznych dodatków. Innym plusem ekologicznych metod barwienia jest to, że w żaden sposób nie wpływają one na smak malowanych jajek.

Jakie składniki wykorzystać, aby stworzyć piękne i oryginalne eko-pisanki? Poniżej lista absolutnie podstawowa, którą można rozszerzać i modyfikować według własnego doświadczenia w sprawach naturalnego barwienia jajek:

  • brązowy – mocna esencja z herbaty lub mielonej kawy
  • czerwony, bordowy – wywar z łupin czerwonej cebuli lub esencja kwiatów hibiskusa
  • fioletowy – wywar z jagód, owoców czarnego bzu, borówki amerykańskiej lub czerwonej kapusty (każdy składnik da nieco inny odcień – od ciemnego fioletu po błękit)
  • żółty – wywar z kurkumy, rumianku, żółtej cebuli lub curry
  • pomarańczowy – wywar z dyni lub marchewki
  • czerwony, różowy – wywar z żurawiny lub sok z buraków
  • zielony – wywar ze szpinaku, pokrzywy, szczypioru, młodej trawy lub kory brzozy
  • czarny – wywar z szyszek olchy

Aby zabarwić jajka naturalnymi składnikami na konkretny kolor (lista powyżej), należy je gotować w wywarze z przynajmniej jednego ze składników przypisanych do tego koloru. Każdy składnik da nieco inny odcień. Czasem dla wzmocnienia koloru można do wywaru dodać ocet. Można też dosypać trochę soli.

Warto wybierać jajka o jasnych skorupkach, bo łatwiej „złapią” kolor i będzie on bardziej intensywny. Pamiętaj, że malując jajka naturalnymi sposobami uzyskasz niejednolite zabarwienie skorupki. Mogą powstać delikatne plamki i różnice w intensywności między jajkami tego samego koloru – ale to właśnie jeden z uroków eko-pisanek – każda jest oryginalna i niepowtarzalna, a koszyczek ze święconką wypełniają wszystkie barwy tęczy.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?