Urlop okolicznościowy w przypadku nagłego zdarzenia – wszystko co musisz wiedzieć

Fot. Shutterstock

Każdy pracownik w UK, zatrudniony na umowę o pracę, ma możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego w celu zaopiekowania się osobą pozostającą na jego utrzymaniu. Osobą taką może być współmałżonek, partner, dziecko, wnuk, rodzic lub inna osoba, której los zależy przede wszystkim od nas. 

- Advertisement -

Zasady dotyczące urlopu okolicznościowego zależą od konkretnej sytuacji. Długość takiego urlopu nie została ustalona na sztywno, a pracownik może go wziąć w rozsądnej, przewidzianej okolicznościami długości. W przypadku, gdyby pracownik musiał dłużej pozostać w domu, pracodawca może mu udzielić urlopu wypoczynkowego lub urlopu rodzicielskiego. W brytyjskim prawie pracy nie jest natomiast powiedziane, ile razy pracownik może wziąć urlop okolicznościowy ze względu na zaistnienie szczególnych okoliczności w jego życiu. Jeśli jednak zdarza się to zbyt często, to pracodawca może żądać od pracownika wyjaśnień w tym zakresie. 

Żegnaj Wielka Brytanio, witaj Belgio!

Kwestia zapłaty za urlop okolicznościowy zależy od konkretnego pracodawcy i najczęściej jest ona uregulowana w umowie o pracę. Pracodawca może, ale nie musi zapłacić pracownikowi za taki dzień wolny. Z pewnością natomiast pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego w momencie, gdy pracownik wiedział o okolicznościach niesprzyjających jego przyjściu do pracy wcześniej. W takim bowiem wypadku pracownik powinien wziąć urlop wypoczynkowy lub urlop rodzicielski. 

Kiedy w przypadku urlopu okolicznościowego mówimy o nagłym wypadku? Dzieje się tak, gdy:

  • Osoba od nas zależna zachorowała, uległa wypadkowi lub była obiektem napaści;
  • Osoba od nas zależna zaszła w ciążę i jest nadal od nas całkowicie zależna;
  • Nasze dziecko zostało bez opieki z powodu choroby lub innego nagłego zdarzenia, które przytrafiło się jego niani;
  • Dziecko miało wypadek w szkole: wdało się w bójkę, zraniło się lub zostało usunięte ze szkoły w trybie natychmiastowym.

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi urlopu okolicznościowego, ani też nie może go dyskryminować za to, że z prawa do jego wzięcia od czasu do czasu korzysta. Pracodawca nie ma też prawa wytypować pracownika do zwolnienia za nagłe wzięcie sobie wolnego w celu zaopiekowania się osobą pozostającą na jego utrzymaniu.

 

 

 

Co zrobić, gdy przez podróż nie można dotrzeć do pracy?

Teksty tygodnia

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Dziura budżetowa w Wielkiej Brytanii uderzy we wszystkich

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna w UK i w kogo najbardziej uderzy dziura budżetowa, a dokładniej jej “łatanie”?

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Monika Clark – Polka, która odmieniła swoje życie i inspiruje innych do zmiany

Od eBay’a po luksusowe retreaty w Szkocji. Monika Clark opowiada, jak pomogła sobie i teraz pomaga kobietom zmienić życie od wewnątrz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie