Ryanair w ogniu krytyki Komisji Europejskiej za odwołane loty! „Pasażerowie muszą pamiętać o swoich prawach”

Komisja Europejska i europosłowie wszystkich ugrupowań europarlamentu skrytykowali w ostrych słowach irlandzkie linie lotnicze Ryanair za odwołanie tysięcy lotów.

PILNE: Pilot samolotu Easyjet lecącego z Glasgow poprosił o awaryjne lądowanie! Zaczął tracić wysokość

- Advertisement -

Unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc przypomniała, że pasażerowie powinni pamiętać, że ich loty podlegają ochronie prawa europejskiego. Powiedziała też, że ważne jest, aby wszyscy byli świadomi, że mogą egzekwować to prawo. Chodzi tu przede wszystkim o odszkodowanie, zwrot pieniędzy za bilet, czy o zmianę trasy lotu, żeby dotrzeć do miejsca destynacji.

Z kolei Komisja Europejska zwróciła się z apelem do rządów państw członkowskich, żeby te bacznie przyglądały się sprawie, ponieważ obywatele powinni wiedzieć, że mogą korzystać ze swoich praw. Bulc dodała też, że Komisja Europejska wysłała do władz linii Ryanair list, w którym domaga się informowania pasażerów z odpowiednim wyprzedzaniem o problemach, czy odwołanych lotach, a także o możliwości skorzystania ze zmiany trasy oraz o przysługujących odszkodowaniach.

"Oczekujemy, że wszystkie linie lotnicze w Europie będą w pełni przestrzegać reguł europejskich" – powiedziała komisarz Violeta Bulc.

 

 

 

Europosłanka Deirdre Clune z Europejskiej Partii Ludowej przypomniała natomiast, że Ryanair w znaczący sposób skorzystał z liberalizacji rynku lotniczego na terenie Unii Europejskiej i z tego względu powinien zwracać szczególną uwagę na obowiązujące w nim przepisy. Pozostali europosłowie wypowiadali się w podobnym i zgodnym tonie.

Poseł Ismail Ertug dodał, że "należy również zadać pytanie, gdzie był irlandzki urząd lotnictwa cywilnego, bo przecież on odpowiada za udzielanie licencji. Coś poszło nie tak. Być może jest tak, że warunki zatrudnienia pilotów powodują te problemy".

Europoseł Kosma Złotowski z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów powiedziała: "Ryanair jest liderem rynku tanich linii lotniczych, a oprócz dużych zysków z taką pozycją wiąże się też odpowiedzialność. Chaos informacyjny związany z odwołaniem tysięcy połączeń powoduje uzasadniony niepokój pasażerów. Nie do przyjęcia jest sytuacja, w której Ryanair unika lub nie w pełni realizuje obowiązki, jakie ciążą na nim w przypadku odwołania lotów, szczególnie jeśli chodzi o zapewnienie pasażerom alternatywnego połączenia".

PILNE: Samolot Ryanaira eskortowany przez dwa myśliwce RAF na lotnisko Stansted! Wszystkie loty wstrzymane

Oburzenie europarlamentarzystów to konsekwencja odwołania ponad 18 tys. lotów, do którego doszło w połowie września. Władze linii twierdzą, że są przygotowane na wypłatę odszkodowań w wysokości 25 mln euro, a powodem odwołania lotów miały być błędy w planowaniu urlopów pilotów. Oprócz tego przewoźnik zagwarantował pasażerom, których loty zostały odwołane propozycje alternatywnej podróży, pełnego zwrotu kosztów a także vouchery o wartości 40 lub 80 euro. Ponadto klienci, których loty zostały odwołane otrzymali wiadomość mailową, w której zostali powiadomieni o zmianach, które mają nastąpić od 5 tygodni do 5 miesięcy.

Teksty tygodnia

Pożar w Londynie. Nie żyją kobieta i troje dzieci

W sobotnią noc, 25 maja 2025 roku, londyńska dzielnica Stonebridge w Brent pogrążyła się w żałobie. W wyniku ogromnego pożaru, który objął dwa połączone domy szeregowe przy Tillett Close, życie straciły cztery osoby

Cięcia w EHCP! Setki tysięcy dzieci z niepełnosprawnościami stracą wsparcie?

Setki tysięcy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą zostać pozbawione prawa do dodatkowego wsparcia w szkołach. Nowe plany rządu mogą doprowadzić do sytuacji, w której wielu uczniów będzie zmuszonych opuścić placówki publiczne.

BBC NEWS po polsku. Serwis rusza już w czerwcu

BBC uruchamia serwis informacyjny dla polskojęzycznych odbiorców Już 24 czerwca BBC rusza z nową stroną BBC News Polska, która ma stać się wiarygodnym źródłem informacji dla Polaków na całym świecie.

Rząd inwestuje miliardy w szkolenia lokalnych pracowników, by ograniczyć imigrację

Koniec z poleganiem na imigrantach? Brytyjski rząd chce przesunąć ciężar zatrudnienia na lokalnych pracowników i inwestuje 3 miliardy funtów w ich szkolenia.

Brytyjskie więzienia pękają w szwach. Rząd wcześniej wypuszcza przestępców na wolność

Przestępcy na wolności to spore zagrożenie, ale co z nimi zrobić, gdy nie ma dla nich miejsca w więzieniach? Brytyjski rząd próbuje rozwiązać ten problem w bardzo kontrowersyjny sposób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie