Uważaj na to, co piszesz na Facebooku – za zbyt ostre wpisy możesz trafić do więzienia!

Kończy się czas bezkarnych, nienawistnych komentarzy w internecie. Brytyjska prokuratura zapowiada, że wpisy obrażające mniejszości etniczne, religijne i seksualne będą równie rygorystycznie karane co przestępstwa z nienawiści popełnione w realnym świecie. 

Brytyjska Koronna Służba Prokuratorska (Crown Prosecution Service, CPS) przyjęła właśnie nowe wytyczne dla przestępstw z nienawiści popełnianych w sieci. Chodzi tu przede wszystkim o nienawistne, obraźliwe i niebezpieczne wpisy umieszczane na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Od teraz wpisy takie będą traktowane bez jakiejkolwiek taryfy ulgowej, a zatem na równi z przestępstwami z nienawiści popełnianymi off-line, w realnym świecie. 

- Advertisement -

Temat numeru: Polskie obozy pracy na Wyspach!

Mówiąc o przestępstwach z nienawiści CPS ma na myśli wszelkie wpisy, które dotykają mniejszości narodowe, etniczne, religijne czy seksualne. Poza tym surowiej karane będą też komentarze, które uwłaczać będą godności osób niepełnosprawnych. 

W zmienionych dokumentach Służby Prokuratorskiej czytamy: „Przestępstwa z nienawiści mogą być dokonywane online lub offline albo mogą one być dokonywane równocześnie. Internet, a media społecznościowe w szczególności, stworzyły nową platformę dla obraźliwego zachowania”. 

Nowy "Kuba Rozpruwacz" – brutalnie zamordował prostytutkę, a fragmenty jej ciała był znajdywane w całym mieście

CPS chce od teraz ścigać wszelkie przestępstwa z nienawiści dokonywane w internecie „tak samo solidnie i aktywnie, co przestępstwa dokonywane poza siecią”. Oznacza to zatem, że za nienawistne wpisy względem określonej mniejszości będzie można wylądować w więzieniu tak samo, jak za zaatakowanie przedstawiciela takiej mniejszości, dajmy na to, na ulicy. 

Facebook zatrudnia w Londynie! Wolnych jest aż 500 etatów

Crown Prosecution Service postanowiła zareagować po tym, jak w ostatnim roku znacznie wzrosła liczba przestępstw z nienawiści w UK – zarówno przez Brexit, jak i wskutek mnożących się ataków terrorystycznych dokonywanych w Wielkiej Brytanii i w innych krajach Europy przez zradykalizowanych muzułmanów. O rosnącej fali nienawiści względem różnych mniejszości regularnie informowały też ostatnio brytyjskie służby ugrupowania zajmujące się walką z rasizmem   i ksenofobią, w tym przede wszystkim organizacje monitorujące zachowania antysemickie i antyislamskie.  

 

 – Przestępstwa z nienawiści mają destrukcyjny wpływ na nasze społeczeństwo i dlatego są priorytetem dla CPS. Mogą one dotknąć całe grupy społeczne, zmuszając ludzi do zmiany sposobu życia i do życia w strachu. Te dokumenty [CPS] biorą pod uwagę obecną rozpiętość i kontekst wykroczeń, i mają na celu dostarczenie prokuratorom najlepszych narzędzi do wyegzekwowania sprawiedliwości dla ofiar tych przestępstw. Dokumenty te informują też ofiary i świadków, czego mogą się oni spodziewać od nas – powiedziała Alison Saunders, Dyrektor ds. Oskarżeń Publicznych. 

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie