Uwaga, nowy „wakacyjny” podatek

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii udający się na wakacje do Hiszpanii już niedługo będą musieli uiścić za to dodatkową opłatę. Władze Majorki, Minorki i Ibizy przygotowują projekt nowego podatku ekologicznego (ang. green tax), który ma obowiązywać wszystkich turystów przybywających na hiszpańskie wyspy już od przyszłego roku.

Dzienna stawka green tax ma wynosić ok. 1,50 funta za osobę. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina chcąca spędzić na Majorce dwa tygodnie zapłaci dokładnie 84 funty podatku ekologicznego. Co ciekawe, nową opłatą zostaną obciążeni także obcokrajowcy mieszkający na terenie hiszpańskich wysp.

Podatek ekologiczny został ostro skrytykowany przez organizacje ochrony praw konsumenta, operatorów wycieczek oraz biur podróży. „Taka nowa opłata przyniesie nam milionowe straty. Ludzie wybiorą miejsca, które nie obciążają ich podobnymi kosztami. Wolą zachować takie pieniądze w kieszeni” – mówi Inma Benito ze Stowarzyszenia Hotelarzy na Majorce. Wtóruje mu przedstawiciel konsumenckiego serwisu internetowego Consumer Action, Fred Isaac. „Podatek uderzy głównie w rodziny, które już teraz muszą liczyć się z wysokimi cenami, dyktowanymi przez sezon wakacyjny w szkołach. Dodatkowa opłata w wysokości 80 funtów jest sporym wydatkiem dla kogoś, kogo budżet jest ograniczony” – mówi.

Co ważne, podatek ekologiczny może kosztować nas zarówno dużo mniej, jak i dużo więcej niż szacowane przez pomysłodawców „80 funtów na rodzinę”. Wysokość opłaty ma bowiem zależeć od kilku czynników: sezonu (letni, zimowy), typu wybranego przez nas zakwaterowania oraz wieku podróżników. Innymi słowy: samotny urlopowicz może zapłacić green tax w wysokości„jedynie” 20-30 funtów, ale liczniejsza rodzina, która wybiera się na dłuższe wakacje musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem liczonym w setkach funtów.

Mimo sprzeciwów, władze lokalne są przekonane o słuszności takiego rozwiązania. „Podatek zostanie wprowadzony bez względu na opinię rządu Hiszpanii. To absolutnie niezbędne, byśmy mogli zachować i ocalić dla następnych pokoleń piękno archipelagu” – mówi Biel Barcelo, wiceszef rządu koalicji hiszpańskich wysp.

(pum)

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie