Metaamfetamina i ecstasy „przez przypadek” legalne w Irlandii

Posiadanie twardych narkotyków takich jak amfetamina, ecstasy czy ketamina jest od wczoraj na terenie tego państwa legalne. Sąd uznał, że ustawa Misuse of Drugs Act z 1977 jest niekonstytucyjna.

Lista substancji znajdujących się w spisie była na bieżąco uaktualnia, tak aby nowe pojawiające się na rynku substancje psychoaktywne również nie były w świetle irlandzkiego prawa legalne. W 2012 roku w stan oskarżenia w związku z posiadaniem mefedronu – pochodnej amfetaminy, która na liście nielegalnych substancji znajdowała się dopiero od paru dni, został postawiony obywatel Litwy. Prawnicy mężczyzny argumentowali, że nałożona kara jest niesprawiedliwa, ponieważ informacja o delegalizacji narkotyku nie była dostatecznie rozpowszechniona.

Obecnie, w związku z tym, że Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku Litwina i uznał Misuse of Drugs Act za niekonstytucyjny, wszystkie substancje, min. MDMA, grzyby czy metaamfetamina, znajdujące się na zawartej w ustawie liście są w Irlandii legalne.

Minister zdrowia Leo Varadkar stwierdził, że w związku z wyrokiem, zakwestionowanych mogą zostać dziesiątki wcześniejszych decyzji. „Z moich informacji wynika, że takich spraw może być kilkadziesiąt, ale dokładną liczbę będziemy znali dopiero po tym, jak każda z nich zostanie ponownie zweryfikowana” – tłumaczy Varadkar.

Irlandzki parlament już przegłosował wejście w życie nowej, awaryjnej ustawy zakazującej posiadania powyższych substancji. Mocy prawnej nowe rozwiązanie nabierze jednak dopiero dzisiaj po północy.

Misuse of Drugs Act nie reguluje posiadania wszystkich rodzajów ciężkich narkotyków. Kokaina i opiaty oraz 125 innych podobnych substancji nadal pozostaje nielegalne.

Problem uzależnienie od narkotyków jest w Irlandii bardzo wyraźny. Zgodnie z opublikowanymi w 2012 roku danymi, w kraj ten ma największy odsetek osób uzależnionych od heroiny w całej Unii Europejskiej.

Teksty tygodnia

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie