piątek, 20 września, 2024

Praca na zmiany postarza mózg i ogłupia

Praca w godzinach nocnych, podobnie jak jej zmienne godziny mogą trwale postarzyć mózg i znacząco obniżyć zdolności intelektualne – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Swansea i Uniwersytetu w Tuluzie.

10 lat pracy w zmiennych porach może postarzyć mózg o dodatkowe 6 lat. Powrót organizmu do normalnego trybu powoduje poprawę, ale potrzebne jest ponad pięć lat, żeby zniwelować negatywne skutki.

Zaburzenie wewnętrznego zegara biologicznego, który jest zaprogramowany tak, żebyśmy spali w nocy, a pracowali w dzień powoduje również inne zaburzenia. Dwukrotnie wzrasta wtedy ryzyko raka piersi, pojawiają się zaburzenia snu i rośnie ryzyko otyłości.

„Zauważyliśmy znaczne obniżenie jakości pracy mózgu. Podczas zadań, które były bardziej złożone, może się przytrafić więcej błędów i potknięć. Niektóre z nich mogą mieć ogromne konsekwencje” – ostrzega dr Philip Tucker z zespołu badawczego w Swansea.

Największe katastrofy ekologiczne, z awarią reaktora w Czarnobylu na czele przytrafiły się właśnie podczas zmian nocnych. Dlatego naukowcy podkreślają, że pracując w godzinach nocnych bardzo ważne jest, żeby regularnie chodzić na badania i dbać o jak najbardziej regularne godziny snu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?