piątek, 20 września, 2024

Fatalna pomyłka w rządzie UK – informacje niejawne wysłano do bliskiego sojusznika Rosji

Ogromną wpadkę zaliczyło brytyjskie Ministerstwo Obrony, które wysłało kilka e-mali przeznaczonych dla Pentagonu do Mali – bliskiego sojusznika Rosji. Maile miały zawierać informacje niejawne.

Wpadka Ministerstwa Obrony – co się stało?

Jak donoszą brytyjskie media, urzędnicy pracujący w Ministerstwie Obrony wysłali przez pomyłkę kilka e-maili do władz Mali – państwa, które jest bliskim sojusznikiem Rosji. Maile oryginalnie przeznaczone były dla Pentagonu i zawierały informacje niejawne, ale nie trafiły do prawidłowego adresata z powodu literówki. Osoba odpowiedzialna za wstukanie adresu e-mail pominęła literkę „i” i zamiast wysłać korespondencję na adres armii amerykańskiej z domeną zakończoną na „.mil” wysłała ją do kraju Afryki Zachodniej, na adres z domeną zakończoną na „.ml”.

Choć jednak pomyłka wydaje się poważna, to w niczym nie można jej porównać do błędów wykrytych niedawno w samych Stanach Zjednoczonych. W zeszłym tygodniu „The Financial Times” ujawnił, że na skutek tego samego błędu do Mali trafiły miliony wojskowych e-maili zawierających dane wrażliwe dotyczące personelu wojskowego USA, jego kontrahentów i rodzin.

Ministerstwo Obrony wszczyna śledztwo

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że wszczęło już śledztwo mające wyjaśnić przyczyny fatalnej pomyłki. – Wszczęliśmy dochodzenie po tym, jak niewielka liczba e-maili została omyłkowo przekierowana do niewłaściwej domeny e-mailowej – poinformował rzecznik, precyzując, że niektóre z tych e-maili miały zawierać poufne informacje, takie jak hasła, dokumentację medyczną i plany podróży najwyższych oficerów. I dodał: – Jesteśmy przekonani, że nie zawierały one żadnych informacji, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu operacyjnemu lub danym technicznym. Wszystkie poufne informacje są udostępniane w systemach zaprojektowanych tak, aby zminimalizować ryzyko przekierowania ich w niewłaściwe miejsce. Ministerstwo Obrony stale dokonuje przeglądu swoich procesów i obecnie realizuje program prac w celu poprawy zarządzania informacjami, zapobiegania utracie danych i kontroli informacji wrażliwych.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?