piątek, 20 września, 2024

Odsypiasz w weekendy, by nadrobić niedobory snu z tygodnia? Ryzykujesz utratą zdrowia

Czy próbujesz w weekendy nadrobić niedobory snu z tygodnia? Jeśli tak, to szybko zaprzestań tych praktyk. Eksperci alarmują, że weekendowe wylegiwanie się w łóżku i próba „porządnego” wyspania się za cały tydzień mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Weekendowe odsypianie nie jest korzystne dla zdrowia

Jak wynika z najnowszych badań, weekendowe odsypianie i nadrabianie nieprzespanych lub niewystarczająco przespanych nocy w ciągu tygodnia, wcale nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Stosowanie różnych wzorców snu – innych w dni powszednie i innych w weekendy, może m.in. przyczyniać się do namnażania bakterii jelitowych mających wpływ na otyłość, zawały serca i udary mózgu. Do zaburzenia naszego wewnętrznego zegara biologicznego wystarczy dodatkowych 90 minut snu, a to z kolei może wpłynąć na szereg funkcji naszego organizmu, zarówno w obrębie układu odpornościowego, jak i układu krążenia czy układu pokarmowego.

Badania King’s College London zdumiewają

Badania dotyczące schematów snu przeprowadzone przez King’s College London pokazują, że nawet niewielka zmiana schematu nocnego odpoczynku może mieć wpływ na nasz rytm biologiczny. W badaniu udział wzięło 934 przeważnie „szczupłych i zdrowych” ludzi, śpiących co najmniej siedem godzin na dobę, od których pobrano m.in. próbki krwi, kału, mikrobiomu jelitowego i próbki na oznaczenie poziomu glukozy.

– Sen jest dla zdrowia kluczowym filarem, a nasze badania są szczególnie aktualne, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie rytmami okołodobowymi i mikrobiomem jelitowym. Nawet 90-minutowa różnica w schemacie snu może sprzyjać rozwojowi mikroflory, która ma niekorzystny wpływ na zdrowie – mówi Kate Bermingham z King’s College London. A dr Sarah Berry z tej samej uczelni dodaje: – Utrzymywanie regularnych wzorców snu, czyli kiedy kładziemy się spać i kiedy budzimy się każdego dnia, jest łatwym do dostosowania stylem życia, który wszyscy możemy wdrożyć, a który może wpływać na zdrowie poprzez mikrobiom jelitowy na lepsze.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk spał z otwartymi ustami. Myślał, że umrze, gdy ugryzł go pająk

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?