Odsypiasz w weekendy, by nadrobić niedobory snu z tygodnia? Ryzykujesz utratą zdrowia

Czy próbujesz w weekendy nadrobić niedobory snu z tygodnia? Jeśli tak, to szybko zaprzestań tych praktyk. Eksperci alarmują, że weekendowe wylegiwanie się w łóżku i próba „porządnego” wyspania się za cały tydzień mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Weekendowe odsypianie nie jest korzystne dla zdrowia

Jak wynika z najnowszych badań, weekendowe odsypianie i nadrabianie nieprzespanych lub niewystarczająco przespanych nocy w ciągu tygodnia, wcale nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Stosowanie różnych wzorców snu – innych w dni powszednie i innych w weekendy, może m.in. przyczyniać się do namnażania bakterii jelitowych mających wpływ na otyłość, zawały serca i udary mózgu. Do zaburzenia naszego wewnętrznego zegara biologicznego wystarczy dodatkowych 90 minut snu, a to z kolei może wpłynąć na szereg funkcji naszego organizmu, zarówno w obrębie układu odpornościowego, jak i układu krążenia czy układu pokarmowego.

Badania King’s College London zdumiewają

Badania dotyczące schematów snu przeprowadzone przez King’s College London pokazują, że nawet niewielka zmiana schematu nocnego odpoczynku może mieć wpływ na nasz rytm biologiczny. W badaniu udział wzięło 934 przeważnie „szczupłych i zdrowych” ludzi, śpiących co najmniej siedem godzin na dobę, od których pobrano m.in. próbki krwi, kału, mikrobiomu jelitowego i próbki na oznaczenie poziomu glukozy.

– Sen jest dla zdrowia kluczowym filarem, a nasze badania są szczególnie aktualne, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie rytmami okołodobowymi i mikrobiomem jelitowym. Nawet 90-minutowa różnica w schemacie snu może sprzyjać rozwojowi mikroflory, która ma niekorzystny wpływ na zdrowie – mówi Kate Bermingham z King’s College London. A dr Sarah Berry z tej samej uczelni dodaje: – Utrzymywanie regularnych wzorców snu, czyli kiedy kładziemy się spać i kiedy budzimy się każdego dnia, jest łatwym do dostosowania stylem życia, który wszyscy możemy wdrożyć, a który może wpływać na zdrowie poprzez mikrobiom jelitowy na lepsze.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Kapitan samolotu sześciokrotnie przekroczył limit alkoholu. Wyrok sądu może zaskakiwać

Brytyjczyk spał z otwartymi ustami. Myślał, że umrze, gdy ugryzł go pająk

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

Teksty tygodnia

“Szczur wyskoczył mi z toalety”. Plaga szczurów w Glasgow

Nie tylko Londyn czy Birmingham zmagają się z inwazją gryzoni. Plaga szczurów w Glasgow niepokoi mieszkańców. Gryzonie potrafią bowiem nawet wyjść z domowej toalety. Jakie są przyczyny?

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie