piątek, 20 września, 2024

Dyrektor British Museum zapowiada rezygnację ze swojego stanowiska

Dyrektor British Museum zapowiedział ustąpienie ze swojego stanowiska. Decyzja ta jest wynikiem kradzieży prawie 2000 obiektów z najbardziej prestiżowej instytucji kulturalnej w Wielkiej Brytanii.

W wydanym przez siebie oświadczeniu Hartwig Fischer, dyrektor British Museum stwierdził, że oczywiste jest, że muzeum „nie zareagowało tak kompleksowo, jak powinno”, gdy pojawiły się informacje na temat kradzieży artefaktów, jeszcze w lutym 2021 roku. Fischer wycofał również uwagi, które poczynił na początku tego tygodnia wobec handlarza dziełami sztuki Ittaia Gradela, który jako pierwszy zaalarmował muzeum w tej sprawie. Wyraził także „szczere ubolewanie” z powodu „błędnie ocenionych” komentarzy.

Przypomnijmy, jeszcze na początku tego tygodnia dyrektor Fischer bronił wyników dochodzenia prowadzonego przez muzeum z początku 2021, które nie wykazało, żeby jakiegoś obiekty należące do British Museum zostały skradzione.

Dyrektorowie muzeum zapowiedzieli rezygnacje

Doktor Gradel powiedział w piątek na antenie BBC News, że rezygnacja Fischera jest „słuszną decyzją”. – Uważam, że powinien był to zrobić wcześniej, ale przyjmuję jego przeprosiny – dodawał.

Hartwig Fischer, który pełni tę funkcję od 2016 r., powiedział, że ustąpi ze stanowiska, gdy tylko zarząd muzeum znajdzie następcę. Już wcześniej zapowiedział, że opuści stanowisko, ale miało to nastąpić dopiero w 2024 roku. Zastępca dyrektora Jonathan Williams również zgodził się ustąpić ze stanowiska do czasu zakończenia niezależnego przeglądu kradzieży w muzeum.

Część skradzionych przedmiotów udało się już odzyskać

Tymczasem George Osborne potwierdził, że część skradzionych przedmiotów udało się już odzyskać. Przewodniczący potwierdził, iż rozpoczęto proces odzyskiwania zaginionych skarbów. Były kanclerz przyznał, że reputacja muzeum ucierpiała, ale stwierdził, że „to bałagan, który uprzątniemy”.

Zapytany, gdzie znaleziono brakujące przedmioty, powiedział, że „niektórzy członkowie społeczności antykwarycznej aktywnie z nami współpracują” w tej sprawie. Wyraził pewność, że „uczciwi ludzie” zwrócą skradzione przedmioty, przyznał jednak, że „inni mogą tego nie zrobić”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

O co najczęściej kłócimy się z sąsiadami w Wielkiej Brytanii?
Szef szpitala, który „uciszył obawy dotyczące Lucy Letby”, odszedł z NHS z 1,5 milionami funtów
„Miało być tak pięknie, a nie jest….” – Polacy szczerze o powrocie z UK do Polski

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?