Brexit: Termin wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE przesunięty do stycznia 2024 r.

Rząd brytyjski potwierdził oficjalnie, że termin wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE przesunięto na styczeń 2024 r. Dodatkowe, narzucone przez Brexit wymogi biurokratyczne dla eksporterów z krajów Wspólnoty, miały zacząć obowiązywać w październiku, ale Wielka Brytania wciąż nie jest przygotowana na ich wdrożenie.

Kontrole świeżej żywności z UE wymagane przez Brexit znów z poślizgiem

Regulacje dotyczące kontroli świeżej żywności eksportowanej z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej obowiązują już od stycznia 2021 r. Ale rząd Zjednoczonego Królestwa wciąż nie zdecydował się na wprowadzenie takich samych kontroli u siebie. Chodzi tu o świeżą i schłodzoną żywność, zwłaszcza kiełbasy i sery. Ale też o produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takie jak drewno i skóra. Po opuszczeniu jednolitego rynku Wspólnoty muszą one podlegać dodatkowym kontrolom sanitarnym i fitosanitarnym. SPS).

Rząd Rishiego Sunaka potwierdził właśnie, że stosowne kontrole świeżej żywności i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego nie wejdą w życie przed styczniem 2024 roku. Przesunięcie terminu, już po raz piąty, zostało podyktowane obawami o ponowny wzrost inflacji na Wyspach. Poza tym o kolejne trzy miesiące, do 30 kwietnia 2024 r., przesunięto termin wprowadzenia kontroli sanitarnych i fitosanitarnych żywności, a także produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego średniego ryzyka.

Biznes w UK jest zadowolony z decyzji rządu

Piąte już przesunięcie terminu wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE natychmiast skrytykowała opozycja. Jednak biznes w UK jest generalnie zadowolony z takiego rozstrzygnięcia. Przedsiębiorcy na Wyspach obawiają się bowiem kolejnych, „poważnych zakłóceń” na granicy i w łańcuchu dostaw. – Firmy będą zadowolone z tej decyzji. Przygotowują się na wymagające przejście na cyfrowy system handlu – zaznaczył William Bain, dyrektor ds. handlu w British Chambers of Commerce. I dodał, że rząd musi przygotować na czas kluczową infrastrukturę fizyczną i cyfrową na granicy Wielkiej Brytanii.

Decyzja rządu cieszy także konsorcjum Fresh Produce Consortium, grupujące importerów owoców i warzyw. Rząd, jak poinformowało konsorcjum, „postąpił zgodnie z obawami” sygnalizowanymi przez tych właśnie przedsiębiorców.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Dwie trzecie Brytyjczyków popiera legalizacją wspomaganego samobójstwa

Kolejki do lekarzy – jak sytuacja wygląda w Anglii a jak w Polsce?

Bon na 175 funtów na zakupy dla tysięcy gospodarstw domowych

Teksty tygodnia

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

“Szczur wyskoczył mi z toalety”. Plaga szczurów w Glasgow

Nie tylko Londyn czy Birmingham zmagają się z inwazją gryzoni. Plaga szczurów w Glasgow niepokoi mieszkańców. Gryzonie potrafią bowiem nawet wyjść z domowej toalety. Jakie są przyczyny?

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego

Ryanair pozywa brytyjską kontrolę ruchu lotniczego i domaga się 5 mln funtów po tym, jak technik zrujnował plany podróży 700 000 pasażerów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie