piątek, 20 września, 2024

Brexit: Termin wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE przesunięty do stycznia 2024 r.

Rząd brytyjski potwierdził oficjalnie, że termin wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE przesunięto na styczeń 2024 r. Dodatkowe, narzucone przez Brexit wymogi biurokratyczne dla eksporterów z krajów Wspólnoty, miały zacząć obowiązywać w październiku, ale Wielka Brytania wciąż nie jest przygotowana na ich wdrożenie.

Kontrole świeżej żywności z UE wymagane przez Brexit znów z poślizgiem

Regulacje dotyczące kontroli świeżej żywności eksportowanej z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej obowiązują już od stycznia 2021 r. Ale rząd Zjednoczonego Królestwa wciąż nie zdecydował się na wprowadzenie takich samych kontroli u siebie. Chodzi tu o świeżą i schłodzoną żywność, zwłaszcza kiełbasy i sery. Ale też o produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takie jak drewno i skóra. Po opuszczeniu jednolitego rynku Wspólnoty muszą one podlegać dodatkowym kontrolom sanitarnym i fitosanitarnym. SPS).

Rząd Rishiego Sunaka potwierdził właśnie, że stosowne kontrole świeżej żywności i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego nie wejdą w życie przed styczniem 2024 roku. Przesunięcie terminu, już po raz piąty, zostało podyktowane obawami o ponowny wzrost inflacji na Wyspach. Poza tym o kolejne trzy miesiące, do 30 kwietnia 2024 r., przesunięto termin wprowadzenia kontroli sanitarnych i fitosanitarnych żywności, a także produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego średniego ryzyka.

Biznes w UK jest zadowolony z decyzji rządu

Piąte już przesunięcie terminu wprowadzenia kontroli świeżej żywności z UE natychmiast skrytykowała opozycja. Jednak biznes w UK jest generalnie zadowolony z takiego rozstrzygnięcia. Przedsiębiorcy na Wyspach obawiają się bowiem kolejnych, „poważnych zakłóceń” na granicy i w łańcuchu dostaw. – Firmy będą zadowolone z tej decyzji. Przygotowują się na wymagające przejście na cyfrowy system handlu – zaznaczył William Bain, dyrektor ds. handlu w British Chambers of Commerce. I dodał, że rząd musi przygotować na czas kluczową infrastrukturę fizyczną i cyfrową na granicy Wielkiej Brytanii.

Decyzja rządu cieszy także konsorcjum Fresh Produce Consortium, grupujące importerów owoców i warzyw. Rząd, jak poinformowało konsorcjum, „postąpił zgodnie z obawami” sygnalizowanymi przez tych właśnie przedsiębiorców.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Dwie trzecie Brytyjczyków popiera legalizacją wspomaganego samobójstwa

Kolejki do lekarzy – jak sytuacja wygląda w Anglii a jak w Polsce?

Bon na 175 funtów na zakupy dla tysięcy gospodarstw domowych

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?