piątek, 20 września, 2024

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie

Materiał partnera

Wymagane wyposażenie samochodu w Europie może różnić się w zależności od kraju i lokalnych przepisów. Jeżeli planujemy wyjechać do jednego z państw europejskich, dobrze jest zapoznać się z tamtejszymi regulacjami. Kierowcy, stosując się do nich, mogą zapewnić sobie i innym użytkownikom drogi większe poczucie bezpieczeństwa i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Normy odnoszące się do tego, jakie akcesoria powinny lub muszą znaleźć się w każdym samochodzie w Europie, nie są żadną tajemnicą. Każdy kierowca może sprawdzić je przed planowaną podróżą, by zweryfikować, czy auto jest w stu procentach gotowe do drogi. Warto zrobić to nieco wcześniej, by mieć czas na uzupełnienie braków. Istnieje pewne ogólne wyposażenie, które jest powszechnie rekomendowane lub wymagane w większości krajów europejskich.

Bezpieczeństwo w razie awarii – odblaskowa kamizelka i trójkąt ostrzegawczy

Na Węgrzech i Litwie, a także w Bułgarii, Austrii, Norwegii, Chorwacji, Estonii, Niemczech czy we Włoszech, kierowcy są zobowiązani do posiadania odblaskowej kamizelki oraz trójkąta ostrzegawczego w samochodzie. Przydają się one w przypadku awarii lub wypadku, aby zwiększyć swoją widoczność dla innych uczestników ruchu.

Szybka reakcja w nagłych wypadkach – pod ręką apteczka pierwszej pomocy

Dobrze zaopatrzona apteczka jest niezbędna w przypadku doznania niewielkich obrażeń wskutek nagłych incydentów na drodze. Dzięki niej kierowca i pasażerowie mogą szybko zareagować, zapewniając sobie pierwszą pomoc przed przybyciem służb medycznych. Jadąc na Słowację, Węgry, do Niemiec, Rumunii, Belgii, Słowenii, Austrii, Irlandii, Chorwacji, Estonii, Czech, apteczkę należy zabrać ze sobą.

Niespodziewany pożar – pomocna okaże się gaśnica

Obowiązkowe wyposażenie gaśnicy w samochodach to kolejny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach. Ma to na celu umożliwienie szybkiej interwencji w przypadku małych pożarów, które mogą szybko się rozprzestrzeniać i stwarzać poważne zagrożenie dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Choć w wielu państwach jej nie wymagają, w Słowenii, Chorwacji, Czechach, Rumunii, Belgii, Irlandii, Szwecji i na Litwie posiadanie gaśnicy to obowiązek.

Przestój na drodze – koło zapasowe musi znajdować się w aucie

W przypadku przebicia opony na trasie na Słowacji, w Andorze, w Serbii, w Macedonii obowiązkowe jest posiadanie koła zapasowego. W niektórych krajach Unii Europejskiej w związku z dążeniem do ograniczenia emisji CO2 coraz częściej zaleca się stosowanie zestawów naprawczych, które zajmują mniej miejsca niż pełnowymiarowe koło. Takowe można mieć w Hiszpanii i Grecji.

Zalecane wyposażenie samochodu

Przekraczając granicę niektórych państw europejskich, warto mieć ze sobą (na wszelki wypadek) również inne elementy, które przyczynią się do zagwarantowania spokojnej podróży. Często wymienianymi przedmiotami są:

  • podstawowy zestaw narzędzi;
  • zapasowe żarówki;
  • zestaw bezpieczników;
  • linka holownicza;
  • kable rozruchowe.

Pamiętajmy, że jeżeli przewozimy dziecko, to najbezpieczniej usadzić je w foteliku. Kierowcy wybierający się do kraju, w którym należy spodziewać się obfitych opadów śniegu, powinni mieć ze sobą łańcuchy śniegowe na koła.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania to atrakcyjny cel podróży zarówno dla pasjonatów turystyki, jak i osób poszukujących lepszych perspektyw zawodowych poza granicami kraju. W kwestii wymagań dotyczących wyposażenia samochodu, przepisy nie są nadmiernie rygorystyczne, zaś jedynym obowiązkowym elementem jest obecność trójkąta ostrzegawczego. Warto jednakże zanotować, że przewożenie dzieci w wieku do 3 lat wymaga specjalnych fotelików z atestem. A ruch drogowy odbywa się po lewej stronie jezdni.

Więcej informacji na temat obowiązkowego wyposażenia auta w Europie można znaleźć: https://www.oponeo.pl/artykul/obowiazkowe-wyposazenie-pojazdow-w-europie

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?