W ciągu ostatnich kilku dni w Wielkiej Brytanii zamknięto ponad 100 szkół z uwagi na zagrożenia konstrukcyjne budynków. Tymczasem okazuje się, że Rishi Sunak już kilka lat temu, jako Kanclerz Skarbu, mógł zrobić więcej, żeby obecnemu kryzysowi zapobiec. Ale wówczas zbagatelizował apele ekspertów o pilną potrzebę dokonania remontu budynków szkolnych i nie przyznał na ten cel odpowiednich środków.
Rishi Sunak wiedział o zagrożeniu dla szkół w Anglii
W najnowszym, mocno krytycznym względem premiera wywiadzie, Jonathan Slater – wysoki rangą urzędnik w Ministerstwie Edukacji w latach 2016-2020 ujawnił, że Rishi Sunak od dawna wie o problemie tzw. kruchego betonu, z którego zbudowano wiele szkół w Anglii. Premier miał zostać dokładnie poinformowany o problemie w latach 2020 – 2022, gdy pełnił urząd Kanclerza Skarbu. Wówczas, po przeprowadzeniu stosownych analiz, eksperci zaapelowali do ministerstwa o przyznanie środków na odbudowę ok. 300–400 szkół rocznie. Sunak zdecydował się jednak wygospodarować fundusze na remonty jedynie 100 szkół rocznie. A później liczbę tę w ogóle zmniejszono o połowę – do 50 szkół rocznie.
Jonathan Slater wytłumaczył w programie „Today”, na łamach BBC Radio 4, że w owym czasie konserwatystów bardziej interesowało finansowanie nowych budynków szkolnych niż naprawa starych. – Dla mnie, jako urzędnika, wydawało się, że bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Ale polityka polega na wyborach. A oni dokonali właśnie takiego wyboru – zaznaczył.
Ministerstwo Edukacji opublikuje listę szkół dotkniętych problemem kruchego betonu
Minister Edukacji Gillian Keegan zapowiedziała, że ministerstwo opublikuje w tym tygodniu pełną listę szkół dotkniętych problemem tzw. kruchego betonu. A zatem listę budynków, które zostały zbudowane w latach 60.–90. XX wieku ze zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego (RAAC). Beton ten, przypomnijmy, był w owym czasie popularnym materiałem budulcowym ze względu na swoją lekkość i niższą cenę. Jednak trwałość betonu komórkowego szacowana jest na zaledwie około 30 lat.
Listę zamkniętych szkół w Anglii opublikowali na razie dziennikarze „The Daily Mirror”. Można ją znaleźć TUTAJ.
Jonathan Slater nie ukrywa frustracji z powodu zbagatelizowania potrzeby remontów budynków szkolnych kilka lat temu. – W przypadku Ministerstwa Skarbu można oczywiście obawiać się, że nigdy nie wystarczy pieniędzy na wszystko. Ale udało nam się przedstawić naprawdę dobre dane. Nie tylko informowaliśmy [ministra], że istnieje znaczące ryzyko wypadków. Poinformowaliśmy go także, że istnieje krytyczne ryzyko dla życia [ludzi], jeśli nie sfinansują tego programu – dodał były pracownik ministerstwa.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę