Obecność RAAC w budynkach socjalnych budzi coraz większy niepokój. Wydano specjalny apel do spółdzielni mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii. Mają sprawdzić specyfikacje budowlane pod kątem zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego (ang. RAAC, pol. ABK).
W UK wszczęto alarm związany z zagrożeniem bezpieczeństwa budynków wykonanych ze zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego (ang. RAAC). Po tym, jak rząd wydał decyzję o zamknięciu części szkół w Anglii zrobionych z RAAC, pod lupę wzięto mieszkania socjalne.
RAAC w budynkach socjalnych
Trwałość autoklawizowanego betonu komórkowego oceniono na 30 lat. Tuż przed początkiem roku szkolnego w Wielkiej Brytanii rząd wszczął alarm i zdecydował o zamknięciu części szkół zbudowanych z tego materiału w latach 90. i wcześniej.
Jedna z kancelarii prawnych zajmujących się mieszkalnictwem socjalnym ostrzega, że RAAC stwarza poważne ryzyko również dla najemców mieszkań socjalnych. W związku z tym spółdzielnie mieszkaniowe muszą podjąć odpowiednie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo najemcom.
Apel do spółdzielni mieszkaniowych
Niestety niebezpieczny beton (RAAC) był szeroko stosowany w budownictwie socjalnym w latach 50. i 90. ubiegłego wieku. Podobnie jak w budynkach szkolnych i innych obiektach. Spółdzielnie mieszkaniowe mające pod opieką budynki socjalne powinny zatem pilnie sprawdzić rysunki powykonawcze i specyfikacje. Jeśli okaże się, że przy budowie zastosowano RAAC, należy zlecić badania strukturalne w celu sprawdzenia stanu budynków i wszelkich prac naprawczych.
Okazuje się, że do tej pory w sektorze mieszkalnictwa socjalnego nie przeprowadzono żadnego badania sprawdzającego RAAC.
– W przeciwieństwie do szkół, nie przeprowadzono ogólnopolskiego badania budownictwa socjalnego i nie jest znana skala problemu. Tylko dokładne sprawdzenie zasobów mieszkaniowych pozwoli w pełni zrozumieć rozmiar i skalę problemów – powiedział Greg Carter, dyrektor prawny oraz specjalista ds. prawa budowlanego i ubezpieczeniowego w Winckworth Sherwood.
Sfrustrowani najemcy
Carter twierdzi, że w przypadku wykrycia RAAC „dostawcy” mieszkań socjalnych mogą ubiegać się o zwrot kosztów prac naprawczych w budynku.
– W przypadku wykrycia wady RAAC, dostawcy mieszkań socjalnych mogą ubiegać się o zwrot kosztów prac naprawczych w budynku lub innych polis ubezpieczeniowych. Często będzie obowiązywać 30-letni limit takich roszczeń, a skuteczność każdego roszczenia będzie się różnić w zależności od sformułowania tych polis.
Rzecznik Urzędu Regulacji Mieszkalnictwa Socjalnego powiedział z kolei, że właściciele lokali socjalnych mają prawny obowiązek dbania o bezpieczeństwo domów i muszą podjąć odpowiednie działania w przypadku powstania problemów.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę
Nakazano zamknięcie ponad 100 szkół. Tuż przed początkiem roku szkolnego