piątek, 20 września, 2024

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

W Wielkiej Brytanii zegarki przestawiane są dwa razy w roku, aby uwzględnić różne pory roku. Kiedy w 2023 roku nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy?

W Wielkiej Brytanii obecnie jeszcze wciąż zegarki wskazują godzinę według British Summer Time (BST). Oznacza to, że przy zmianie czasu na zimowy zaczniemy stosować Greenwich Mean Time (GMT). Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października. W nocy z soboty na niedzielę zegarki przestawiamy wtedy o godzinę do tyłu (z godziny drugiej na godzinę pierwszą). W tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy 29 października 2023. Oznacza, że pośpimy godzinę dłużej, ale słońce zachodząc wcześniej, sprawia, że dni stają się znacznie krótsze.

Tradycja zmiany czasu sięga ponad stu lat. Inicjatywa zmiany czasu w UK znana jako British Summer Time została sformalizowana za pomocą aktu prawnego Summer Time Act 1916.

Zmiana czasu w UK — kiedy cofamy zegarki?

Dlaczego dwa razy do roku zmieniamy czas? Zmiana ta zapewniła rolnikom dodatkową godzinę światła słonecznego do pracy, co stanowiło pomocny impuls dla sektora rolnego po osłabieniu brytyjskiej gospodarki podczas pierwszej wojny światowej.

W 2024 roku wskazówki zegara zostaną ponownie przesunięte o godzinę do przodu, w niedzielę 31 marca. Wszystkie kraje Unii Europejskiej i wiele krajów spoza UE w dalszym ciągu dokonują tej zmiany dwa razy w roku. Poza Europą zmianę czasu praktykuje się także w Argentynie, Paragwaju, na Kubie, Haiti, w Nowej Zelandii i części Australii.

Skąd wzięła się idea zmiany czasu?

Dodajmy, że kraje UE próbowały „pozbyć” się konieczności zmian czasu dwukrotnie w ciągu roku. W roku 2018 przeprowadzono internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za odejściem od tej koncepcji. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021. Do realizacji tych planów jednak (póki co!) nie doszło. Dlaczego?

Najpierw Rada Unii Europejskiej opóźnia dalsze działania w tej sprawie, a następnie. Komisja Europejska w 2021 roku wezwała wszystkie kraje członkowskie UE do przygotowania „przepisów prawnych, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?