piątek, 20 września, 2024

Znamy wyniki prawyborów w Wieruszowie

W prawyborach w Wieruszowie zwyciężyła Koalicja Obywatelska, pokonując Prawo i Sprawiedliwość. Czy wyniki głosowania w gminie, określanej, jako „Polska w pigułce”, przełożą się na wyniki wyborów parlamentarnych 2023?

Wieruszów to niewielkie miasto powiatowe zlokalizowane w województwie łódzkim. Jego populacja liczy około 9 tysięcy mieszkańców, gdy całą gminę zamieszkuje 14 tysięcy osób. Właśnie tu w ostatnich latach organizowane są prawybory, które mają niejako oddawać nastroje naszych rodaków przed „właściwymi” wyborami.

Dlaczego akurat Wieruszów? Gmina ta została uznana za reprezentatywny okręg wyborczy, niejako „Polskę w pigułce”. Poprzednio prawybory miały tu miejsce w 1997 i 2019. Jak się okazało, ich wyniki sprzed czterech lat były dobrą prognozą przed właściwymi wyborami do Sejmu RP i Senatu RP. Czy tak będzie i w tym roku?

Wyniki prawyborów w „Polsce w pigułce”

Prawybory w Wieruszowie zostały wygrane przez Koalicję Obywatelską. Największa partia opozycyjna zyskała poparcie 34,08 procent głosujących. Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddało 32,32 proc., na Trzecią Drogę – 11,94 proc. Poparcie poniżej dziesięciu punktów procentowych uzyskała Konfederacja (6,64 proc.) oraz Lewica (6,35 proc.). Ugrupowania, które znalazły się poniżej progu wyborczego, to Bezpartyjni Samorządowcy (3,51 proc.), Ruch Dobrobytu i Pokoju (0,76 proc.) oraz Strajk Przedsiębiorców (0,33 proc.).

Frekwencja wyniosła 19,27 proc., gdy liczba uprawnionych do głosowania wyniosła 11 184 osoby. W sumie oddano 2 tys. 110 głosów ważnych, a 40 – nieważnych. Głosowanie miało miejsce w niedzielę 17 września 2023, od godziny 8 do 18. Nie było ciszy wyborczej, więc do ostatniej chwili przedstawiciele wszystkich partii mogli przekonywać wieruszowian do oddania głosy właśnie na nich.

Czy wyniki głosowanie w Wieruszowie przełożą się na wyniki „prawdziwych” wyborów?

Dodajmy także, że wyborcy nie oddawali głosów na konkretnych kandydatów, tylko na poszczególne partie, które biorą udział w tegorocznych wyborach. – Mamy silną legitymację, żeby nazywać się Polską w pigułce – jak komentuje burmistrz miasta Rafał Przybył, cytowany przez TVN24. Jego zdaniem są powody, aby wyniki prawyborów w Wieruszowie traktować miarodajnie.

– Ostatnie prawybory pokazały, że mieściliśmy się w granicach błędu wyborczego. Ale powiedzmy sobie szczerze, gmina Wieruszów, tak jak inna gmina, jest żywym organizmem – cały czas się zmienia i żyje. Napływają nowi mieszkańcy, odpływają, rodzimy się, umieramy, zmieniamy poglądy, więc jestem wdzięczny za to, że mimo tego, co się dzieje między nami Polakami, że dzień w Wieruszowie był dniem otwartym dla wszystkich polityków na spotkanie z mieszkańcami i był dniem spokojnym – dodaje Przybył.

Jak wyniki prawyborów były komentowane przez polityków?

– Cieszycie się z wygranych prawyborów w Wieruszowie? To od teraz przez miesiąc pracujecie dwa razy więcej, trafiacie dwa razy celniej, kochacie wyborców jeszcze mocniej. Bo ta wygrana to znak nadziei, nie gwarancja zwycięstwa. Wszystko w naszych rękach! – jak pisze w mediach społecznościowych Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

– W prawdziwych wyborach zwyciężamy – to z kolei komentarz miejscowego posła Prawa i Sprawiedliwości, Tadeusza Woźniaka, jak cytujemy za „Wprost”. – Z tego co wiem, frekwencja w prawyborach była niezwykle niska, absolutnie nieoddająca autentycznych nastrojów społecznych. Do tej pory rzeczywiście Wieruszów uważało się za najbardziej miarodajny. Ale chyba nikt rozsądnie myślący w Polsce nie uwierzy, że na wybory pójdzie kilkanaście procent uprawnionych. To już świadczy o tym, że na te wyniki musimy popatrzeć nieco z przymrużeniem oka – podsumowuje.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?