piątek, 20 września, 2024

Co zrobić, gdy nie stać cię na zapłacenie rachunków za energię?

Wprawdzie od października nastąpi spadek rachunków za energię, jednak nadal będą one wyższe niż w ostatnich latach. Co można zrobić w przypadku, gdy nie stać nas na ich zapłacenie?

Wiele osób przed okresem grzewczym martwi się, czy będzie je stać na opłacenie rachunków za energię. Niektórzy borykający się z trudnościami zostali zmuszeni do korzystania z droższych liczników przedpłatowych. Skłoniło to jednak Ofgem do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów w celu ochrony konsumentów.

Co jeśli nie zapłacisz rachunków za energię?

Jeśli nie zapłacisz rachunków za energię i wcześniej nie uzgodnisz planu płatności ze swoim dostawcą energii, możesz być zmuszony/-a do zainstalowania licznika przedpłatowego.

Jednak zgodnie z nowymi przepisami dostawcy powinni dać klientom mającym trudności z uregulowaniem płatności większą szansę na spłatę długów. Powinni się też z nimi skontaktować co najmniej 10 razy przed zainstalowaniem licznika przedpłatowego. Muszą także przeprowadzić wizytę na miejscu.

W bardzo rzadkich przypadkach, jeśli nie zapłacisz rachunków za energię w ciągu 28 dni, może grozić ci odłączenie energii, ale zwykle najpierw zaproponowany ci zostanie licznik.

Co jeśli nie stać cię na opłacenie rachunków?

Najlepiej sprawdzić swoją prognozę zużycia energii. Twoja miesięczna płatność opiera się na szacunkowym zużyciu energii w ciągu roku. A dostawca może obniżyć prognozowany rachunek, jeśli szacunkowa wartość jest wyższa niż faktyczne zużycie energii.

Możesz także poprosić o elastyczne miesięczne polecenie zapłaty, w ramach którego płacisz za rzeczywiste miesięczne zużycie. Wymaga to inteligentnego licznika lub regularnych odczytów. Jednak dwie trzecie zużycia gazu ma miejsce w miesiącach zimowych, dlatego należy wziąć pod uwagę wpływ zmniejszenia opłat w cieplejszych miesiącach.

Zapłać, ile możesz

Jeśli prognoza jest zgodna ze zużyciem, ale nie możesz jej opłacić, poproś swojego dostawcę o „plan możliwy do zapłaty” oparty na twoich możliwościach finansowych.

Przez płacenie co miesiąc – nawet jeśli jest to mniej niż należna kwota – twoje zaległości będą rosły wolniej. Dzięki temu również twój dostawca będzie mniej martwił się twoim długiem.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Podano termin wypłat 300 funtów w ramach Cost of Living Payment

Inflacja w UK ponownie w dół. Jak zareaguje Bank Anglii?

Osoby pobierające Universal Credit dostaną kary, jeśli o tym nie poinformują

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?