piątek, 20 września, 2024

Anglia najgorszym krajem na świecie pod względem mieszkaniowym

To, że na Wyspach znalezienie i wynajęcie mieszkania to istny koszmar wie każdy, kto się z tym problemem mierzył. Raport przygotowany przez Home Builders Federation potwierdza doświadczenia wielu Polaków na emigracji.

Anglia jest najgorszym krajem wśród państw określanych, jako rozwinięte pod względem trudności w znalezieniu mieszkania. Jak wynika z raportu przygotowanego przez HBF, aż jedna czwarta prywatnych najemców w Wielkiej Brytanii wydaje ponad 40% ze swojego rozporządzalnego dochodu tylko zapłacenia za przyslowiowe cztery kąty. Warto porównać ten odsetek mieszkańców UK (23.2%) z Hiszpanią (20.7%), Irlandią (19.6%), Szwecją (18.8%), które zajmują kolejne miejsca w zestawieniu. Dodajmy, że na drugim biegunie mamy choćby 9% we Francji i 5% w Niemczech.

Rynek mieszkaniowy w Anglii

Co więcej, odsetek osób mieszkających w mieszkaniach o niskim standardzie w Wielkiej Brytanii jest wyższy niż średnia w UE. Chodzi tu o takie defekty, jak przeciekający dach, zawilgocone ściany, podłogi lub fundamenty, lub zgniłe ramy okienne. W przypadku UK odsetek ten wynosi 17.6%, gdy przeciętnie w krajach Wspólnoty sięga on 13.2%. Z audytu HBF wynika, że odsetek domów w Anglii, które nie spełniają rządowych standardów, wyniósł 15%. Dla porównania podobny odsetek w Polsce wynosił 6%, a w Niemczech – 12%.

Wyliczając dalej, Anglia ma najniższy odsetek wolnych domów na mieszkańca wśród krajów grupy OECD, która liczy 38 państw (w tym gronie jest większość krajów UE, USA, Japonia i Australia).

Znalezienie i wynajmowanie mieszkania w UK to koszmar

Stewart Baseley, prezes HBF, stwierdził, że liczby te powinny posłużyć, jako ostatni dzwonek dla władz UK do podjęcia konkretnych działań. Budzące niepokój statystyki w branży mieszkaniowej „pokazują pilną potrzebę działania już teraz, aby zapobiec dalszemu pozostawaniu w tyle”, jak komentował.

Jak daleko Wielka Brytania pozostaje w tyle? Badanie wykazało, że na Wyspach wybudowano najmniej domów od 1980 roku, w porównaniu do Hiszpanii, Francji, Portugalii, Grecji, Rumunii, Bułgarii i Węgier.

HBF wzywa do budowy dodatkowych 100 000 domów. Jednocześnie oponują za złagodzeniem ograniczeń planistycznych w celu przyspieszenia budowy, na co zgody ze strony zarówno Partii Pracy, jak i Partii Konserwatywnej.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Oszczędź 140 funtów na rachunkach za ogrzewanie – jak działa program Warm Home Discount?
Czy Rishi Sunak dotrzyma obietnicy w sprawie rachunków za energię?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?