piątek, 20 września, 2024

Egzaminy GCSE z języka polskiego w wersji elektronicznej od 2026

Egzaminy GCSE z języka polskiego i włoskiego od 2026 roku będą przeprowadzane w wersji elektronicznej. Do końca trwającej dekady częściowa cyfryzacja ma dotyczyć co najmniej jednego z głównych przedmiotów (np. języka angielskiego).

Największy angielski organizator egzaminów Assessment and Qualifications Alliance zapowiedział, iż od 2026 roku egzaminy GCSE z polskiego i włoskiego będą przeprowadzane elektronicznie. Jak podaje „Guardian”, zmiany wdrażane przez AQA obecnie czekają na zgodę ze strony organu regulacyjnego. Jeśli zostanie ona wydana to po raz pierwszy w historii część egzaminu GCSE z tych dwóch języków (czytanie i słuchanie) zostanie przeprowadzona w formie cyfrowej.

Co zmieni się w egzaminach GCSE?

Jak czytamy w brytyjskich mediach, rośnie dynamika zmian w kierunku odchodzenia od tradycyjnych egzaminów z wykorzystaniem papieru. Na początku tego miesiąca rząd oświadczył, że rozważy przyjęcie egzaminów cyfrowych w ramach nowej kwalifikacji Advanced British Standard, która ma zastąpić egzaminy A-level.

Zapowiadane zmiany będą dotyczyć egzaminów z języka włoskiego i polskiego, ponieważ liczba osób przystępujących do nich jest relatywnie niewielka. W 2023 roku 7 000 uczniów zdało egzamin GCSE z języka polskiego, a 3 000 uczniów z języka włoskiego. Z kolei część związana ze słuchaniem i czytaniem idealnie nadaje się do digitalizacji.

AQA utrzymuje, że egzaminy bez papieru lepiej pasują do obecnej rzeczywistości, w której funkcjonują młodzi ludzie. Poza tym są bardziej przyjazne dla środowiska. Lepiej się sprawdzą w przypadku egzaminowania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Co więcej, cyfryzacja wyeliminuje wątpliwości wynikające z oceny pisma odręcznego.

AQA wyznacza kierunek ewolucji sposobu egzaminowania w UK

Niemniej, zmiany budzą również obawy. Przede wszystkim podnoszone są kwestie związane z możliwościami oszukiwania. AQA twierdzi, że urządzenia uczniów w sali egzaminacyjnej będą działać całkowicie offline. Nie będzie żadnej możliwości, żeby zdający połączyli się z internetem, aby w jakiś sposób „pomóc” sobie w trakcie egzaminu.

– Nie możemy i nie powinniśmy zmieniać sposobu przeprowadzania egzaminów z dnia na dzień – komentuje Colin Hughes, dyrektor naczelny AQA. Jego zdaniem zmiany w tej kwestii muszą być ewolucyjne, a nie rewolucyjne. – W międzyczasie będziemy nadal rozmawiać z nauczycielami, dyrektorami szkół i osobami odpowiedzialnymi za egzaminy na temat tego, jakie zmiany są konieczne – dodaje.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?