Od dziś stawka Real Living Wage rośnie o 10%

W dniu dzisiejszym, 24 października 2024 zmienia się stawka Real Living Wage. Realne wynagrodzenie, jakie powinien otrzymywać pracownik, by móc się spokojnie utrzymać na Wyspach, wzrasta o 10%. Stawki rosną do 12 funtów za godzinę pracy w UK (wzrost o 1,10 funta) i 13,15 funtów za godzinę w Londynie (wzrost o 1,20 funta).

Na zmianie stawki wynagrodzenia Real Living Wage skorzysta około 460 tysięcy pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii w 14 tysiącach firm, które dobrowolnie zgodziły się wypłacać minimalne wynagrodzenie na poziomie określanym i regulowanym przez Living Wage Foundation. W skali roku osoby, których wynagrodzenie jest równe Real Living Wage zyskają ponad 3000 funtów (jeśli pracują na terenie UK) lub nawet 5000 funtów (jeśli pracują w stołecznym Londynie).

Dla porównania przypomnijmy, iż płaca minimalna w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 10,42 funta. Brytyjski rząd już zapowiedział, że w przyszłym roku pójdzie ona w górę. Na początku października 2023, podczas corocznej konferencji Partii Konserwatywnej potwierdzono wzrost National Living Wage. 1 kwietnia 2024 roku stawka National Living Wage ma sięgnąć przynajmniej 11 funtów za godzinę pracy.

Obecnie różnice między oficjalną, rządową płacą minimalną, a „realną” stawką wynoszą 1.58 funta (w przypadku UK) oraz 2.73 funta (w przypadku Londynu) za godzinę pracy.

Czym jest stawka Real Living Wage?

Zaznaczmy wyraźnie, że nie jest ona tym samym co National Living Wage! National Living Wage to prawnie wiążąca minimalna stawka godzinowa dla wszystkich bez wyjątku pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 23. rok życia.

Z kolei Real Living Wage jest stawką obliczoną w oparciu o ceny artykułów gospodarstwa domowego oraz ceny usług w UK. Według ekspertów Living Wage Foundation taką właśnie pensję powinien mieć pracownik na „najniższej krajowej”, aby móc zaspokoić swoje życiowe potrzeby.

Jakie korzyści mają pracodawcy z płacenia więcej?

– Tak, to nas kosztuje więcej – komentuje Brett Mendell, dyrektor firmy, zajmującej się produkcją tekstyliów Thomas Kneale w Manchesterze, jak cytujemy za BBC. – Ale zyskujemy znaczne oszczędności, większą produktywność, większą lojalność i fantastyczną atmosferę ze strony współpracowników. Korzyści naprawdę się kumulują – dodaje.

Od czasu przystąpienia do programu Thomas Kneale odnotowało 60% redukcję rotacji personelu i 75% redukcję absencji.

W jakich firmach obowiązuje stawka ustalana przez Living Wage Foundation?

Stawka RLW jest płacona między innymi w takich przedsiębiorstwach, jak: Aviva, LUSH, Everton Football Club, EDF Energy, Royal Albert Hall, Aston University, ExCel Centre, Burberry, Ikea, KPMG, Oxfam, Nestle, Nationwide, Google. Jak wynika szacunków Living Wage Foundation, wciąż około 4,8 miliona brytyjskich pracowników zarabia poniżej poziomu ustalonego przez Real Living Wage.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

Teksty tygodnia

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie