piątek, 20 września, 2024

Od dziś stawka Real Living Wage rośnie o 10%

W dniu dzisiejszym, 24 października 2024 zmienia się stawka Real Living Wage. Realne wynagrodzenie, jakie powinien otrzymywać pracownik, by móc się spokojnie utrzymać na Wyspach, wzrasta o 10%. Stawki rosną do 12 funtów za godzinę pracy w UK (wzrost o 1,10 funta) i 13,15 funtów za godzinę w Londynie (wzrost o 1,20 funta).

Na zmianie stawki wynagrodzenia Real Living Wage skorzysta około 460 tysięcy pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii w 14 tysiącach firm, które dobrowolnie zgodziły się wypłacać minimalne wynagrodzenie na poziomie określanym i regulowanym przez Living Wage Foundation. W skali roku osoby, których wynagrodzenie jest równe Real Living Wage zyskają ponad 3000 funtów (jeśli pracują na terenie UK) lub nawet 5000 funtów (jeśli pracują w stołecznym Londynie).

Dla porównania przypomnijmy, iż płaca minimalna w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 10,42 funta. Brytyjski rząd już zapowiedział, że w przyszłym roku pójdzie ona w górę. Na początku października 2023, podczas corocznej konferencji Partii Konserwatywnej potwierdzono wzrost National Living Wage. 1 kwietnia 2024 roku stawka National Living Wage ma sięgnąć przynajmniej 11 funtów za godzinę pracy.

Obecnie różnice między oficjalną, rządową płacą minimalną, a „realną” stawką wynoszą 1.58 funta (w przypadku UK) oraz 2.73 funta (w przypadku Londynu) za godzinę pracy.

Czym jest stawka Real Living Wage?

Zaznaczmy wyraźnie, że nie jest ona tym samym co National Living Wage! National Living Wage to prawnie wiążąca minimalna stawka godzinowa dla wszystkich bez wyjątku pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy ukończyli 23. rok życia.

Z kolei Real Living Wage jest stawką obliczoną w oparciu o ceny artykułów gospodarstwa domowego oraz ceny usług w UK. Według ekspertów Living Wage Foundation taką właśnie pensję powinien mieć pracownik na „najniższej krajowej”, aby móc zaspokoić swoje życiowe potrzeby.

Jakie korzyści mają pracodawcy z płacenia więcej?

– Tak, to nas kosztuje więcej – komentuje Brett Mendell, dyrektor firmy, zajmującej się produkcją tekstyliów Thomas Kneale w Manchesterze, jak cytujemy za BBC. – Ale zyskujemy znaczne oszczędności, większą produktywność, większą lojalność i fantastyczną atmosferę ze strony współpracowników. Korzyści naprawdę się kumulują – dodaje.

Od czasu przystąpienia do programu Thomas Kneale odnotowało 60% redukcję rotacji personelu i 75% redukcję absencji.

W jakich firmach obowiązuje stawka ustalana przez Living Wage Foundation?

Stawka RLW jest płacona między innymi w takich przedsiębiorstwach, jak: Aviva, LUSH, Everton Football Club, EDF Energy, Royal Albert Hall, Aston University, ExCel Centre, Burberry, Ikea, KPMG, Oxfam, Nestle, Nationwide, Google. Jak wynika szacunków Living Wage Foundation, wciąż około 4,8 miliona brytyjskich pracowników zarabia poniżej poziomu ustalonego przez Real Living Wage.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega tych, którzy mają zaplanowane loty na październik
Ostrzeżenie dotyczące wakacji w Hiszpanii. Wydało je Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Władze UK potwierdziły wysokość wzrostu National Living Wage

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?