piątek, 20 września, 2024

Remembrance Sunday: Król Karol uhonoruje dwiema minutami ciszy pamięć żołnierzy

Król Karol III poprowadzi dygnitarzy podczas składania wieńców pamiątkowych przy Cenotafie przy Whitehall dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy, z okazji Remembrance Sunday.

Remembrance Sunday, czyli Niedziela Pamięci obchodzona jest każdego roku w drugą niedzielę listopada. W czasie tego dnia oddaje się hołd przez złożenie wieńców pod Cenotafem – pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy w obu wojnach światowych, a także w innych konfliktach.

Dwie minuty ciszy w Remembrance Sunday

O godzinie 11.00 poległych uhonoruje się dwiema minutami ciszy. Następnie król Karol i inni członkowie rodziny królewskiej, a także wyżsi rangą politycy złożą wieńce pod pomnikiem. Jak zwykle nie zabraknie także tysięcy weteranów, personelu wojskowego, a także zwykłych obywateli podczas uroczystości.

Król Karol w Niedzielę Pamięci / fot. Getty Images

Cenotaf pozostaje pod całodobową ochroną policji, aż do zakończenia obchodów upamiętniających poległych żołnierzy.

W Remembrance Day nie zaplanowano żadnych protestów, ale policjanci pozostają w gotowości. Na ulicach stolicy rozmieszczono 1375 funkcjonariuszy, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem obchodów.

Reprezentowanych w czasie uroczystości będzie ponad 300 różnych sił zbrojnych i organizacji cywilnych. A także około 300 weteranów niezrzeszonych, którzy zostali zaproszeni do przyłączenia się do obchodów po raz pierwszy.

Sobotnie zamieszki

Przypomnijmy, że w sobotę dziewięciu funkcjonariuszy policji zostało rannych w zamieszkach wywołanych przez grupy prawicowych ekstremistów. Do bójek doszło po godzinie 10.00, gdy policja próbowała zatrzymać grupę ludzi niosących flagi św. Jerzego i maszerujących w kierunku Cenotafu.

Prawicowi ekstremiści zorganizowali kontrmanifestację do marszu propalestyńskiego, w którym wzięło udział 300 000 osób domagających się zaprzestania bombardowań cywilów w Gazie.

Agresywni uczestnicy kontrmanifestacji starli się z policją, która aresztowała 126 z nich. Grupa prawicowców, która skandowała „Anglia aż do śmierci” przebiła się przez policyjną barierę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?