piątek, 20 września, 2024

Czekając na wizytę u lekarza, tracimy dni urlopowe. Jak powszechny jest ten problem?

Kryzys w służbie zdrowia jest tak poważny, że ludzie muszą wybierać urlop w oczekiwaniu na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Jak powszechny jest ten problem i średnio ilu ludzi dotyka?

Powszechna dostępność służby zdrowia w UK to mrzonka

Najnowsze dane dotyczące dostępności lekarzy i usług medycznych dla mieszkańców Wielkiej Brytanii rysują się w czarnych barwach. Z badania zleconego przez Liberalnych Demokratów wynika, że zatrważająca liczba ludzi zmuszona jest brać urlopy po to, by dostać się do lekarza. W ciągu ostatniego roku aż 36 proc. pracujących ludzi dorosłych opuściło miejsce pracy z uwagi na oczekiwanie na wizytę lekarską lub leczenie. 19 proc. nie poszło do pracy oczekując na wizytę u lekarza rodzinnego. Z kolei 12 proc. Ankietowanych przyznało, że musiało wziąć sobie wolne ze względu na pilną wizytę u lekarza dentysty. Wreszcie 15 proc. dorosłych zmuszonych zostało do dłuższego urlopu z uwagi na oczekiwanie na leczenie lub operację w ramach NHS.

Ludzie idą na „fałszywy” urlop. W rzeczywistości nie odpoczywają, tylko czekają na leczenie

Dla Liberalnych Demokratów fakt, że ludzie zmuszeni są do brania „naginanego” urlopu, ponieważ czekają na wizytę do lekarza lub leczenie, jest drastycznym przykładem na nieudolność rządów torysów. – To oburzające, że tak wielu pacjentów cierpi w wyniku zaniedbań ze strony konserwatywnego rządu. Tysiące ludzi czekają przerażająco długo na rozpoczęcie leczenia. A niezliczona liczba ludzi desperacko próbuje umówić się na wizytę ze swoim lekarzem rodzinnym. Zresztą bezskutecznie – mówi rzeczniczka Liberalnych Demokratów ds. finansów, Sarah Olney.

Liberalni Demokraci po raz kolejny wezwali rząd do przekazania nadzwyczajnego dofinansowania NHS w wysokości 13 mld funtów. To, jak twierdzą politycy, umożliwiłoby zatrudnienie nowych lekarzy pierwszego kontaktu oraz skróciłoby czas oczekiwania na leczenie. Najnowsze dane pokazują, że lista pacjentów oczekujących na leczenie w ramach NHS wynosi 7,77 mln.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?