piątek, 20 września, 2024

Rachunki za jedzenie wzrosły średnio aż o 605 funtów

Aż o 605 funtów wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat przeciętne rachunki za jedzenie. Za powód takiego stanu rzeczy podano zmiany klimatyczne i rosnące koszty energii.

Badania wykazały, że rachunki za jedzenie wzrosły o 605 funtów. Z czego 361 funtów podwyżki przypisano zmianom klimatycznym, a 244 funty – wzrostowi cen ropy i gazu.

Coraz więcej płacimy za rachunki za jedzenie

Za sprawą wymienionych powyżej tylko dwóch czynników rachunki za jedzenie wzrosły ogółem o około 17 miliardów funtów. Inflacja cen żywności utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Czego powodem są m.in. huragany, które zmniejszyły zbiory ziemniaków i warzyw.

Z kolei tegoroczne fale ekstremalnych upałów w rejonie Morza Śródziemnego, Indiach i Ameryce Południowej miały poważny wpływ na zbiory. Wpłynęło to na takie produkty, jak cukier, ryż i pomidory, a ceny oliwy z oliwek wzrosły o 50 proc.

Zmiany klimatyczne mają wpływ na inflację

Jak wynika z raportu organizacji non-profit, Energy and Climate Intelligence Unit – zmiany klimatyczne odpowiadają obecnie za jedną trzecią całej inflacji cen żywności.

Istnieją obawy, że nawet jeśli ceny energii spadną w nadchodzących latach, coraz większy wpływ klimatu na zbiory podtrzyma wysokie ceny żywności.

Autor raportu, prof. Wyn Morgan z Uniwersytetu w Sheffield powiedział:

– W roku 2022 koszty energii zdominowały nagłówki gazet. To przełożyło się na wysoką podstawową stopę inflacji cen żywności. Jednak wraz ze spadkiem kosztów energii pojawiły się zmiany klimatyczne. Jako główny czynnik inflacji na rynku żywności w ciągu ostatnich dwóch lat.

– Zakładając, że średnia inflacja cen żywności w 2023 roku wyniesie 15 proc., nasze wyniki sugerują, że same zmiany klimatyczne będą odpowiedzialne za jedną trzecią wzrostu cen w tym roku. Spodziewamy się nasilenia skutków klimatycznych. Dlatego prawdopodobne jest, że zmiany klimatyczne będą w dalszym ciągu napędzać kryzys związany z kosztami życia – dodał.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?