W Wielkiej Brytanii wydano alert związany z niskimi temperaturami. Met Office przewiduje, że jeszcze w tym tygodniu spadnie śnieg w rejonach, w których będzie najzimniej.
W tym tygodniu możemy spodziewać się nadejścia zimowych warunków pogodowych na Wyspach. W związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami w niektórych częściach kraju pojawi się śnieg.
Minusowe temperatury
W weekend w większości rejonów UK temperatury spadły poniżej zera, a na wtorek synoptycy prognozują najniższą – jak dotąd – temperaturę -8 stopni Celsjusza. Tej jesieni najniższą temperaturę odnotowano w sobotni poranek w Shap w Cumbrii i wyniosła ona -7,7 stopnia Celsjusza.
W związku z niskimi temperaturami UK Health Security Agency (UKHSA) wydała ostrzeżenie. W Szkocji słupki rtęci mogą spaść do -8 stopni Celsjusza, a na wschodzie Anglii do -5 stopni Celsjusza. Żółty alert dotyczący ochłodzenia obejmuje północne rejony Anglii i utrzyma się do końca tygodnia.
Kiedy spadnie śnieg?
Rzecznik Met Office, Oli Claydon powiedział, że śnieg może spaść od środy na wybrzeżu Morza Północnego, w tym w Szkocji i północno-wschodniej Anglii. Dodał jednak, że „jest mało prawdopodobne, aby doszło do znacznej akumulacji” opadów.
Śnieg może spaść także w niektórych częściach południowo-wschodniej Anglii, w tym w Hampshire. Synoptycy twierdzą, że pochmurny i wilgotny początek tygodnia ustąpi miejsca okresom bardziej słonecznym, a w dalszej części tygodnia warunki pogodowe zrobią się mniej stabilne.
Simon King z BBC Weather powiedział:
– To będzie zimny tydzień z temperaturami tylko w okolicach 2-7 stopni Celsjusza, czyli poniżej średniej dla tej pory roku. Wraz z zimnym północno-wschodnim wiatrem pojawią się przelotne opady śniegu nad północnymi i wschodnimi obszarami Wielkiej Brytanii.
– W dalszej części tygodnia istnieje również niewielka możliwość wystąpienia opadów deszczu ze śniegiem lub śniegu w południowych obszarach Wysp. Prognozowanie śniegu w Wielkiej Brytanii w grudniu jest naprawdę trudne. (…) Wciąż toczymy bitwę pomiędzy łagodniejszym powietrzem tropikalnym a zimniejszym powietrzem arktycznym – dodał.