Mróż, śnieg i wiatr. Tak wyglądała najzimniejsza listopadowa noc od 2010 roku w Wielkiej Brytanii. Co więcej, przed nami jeszcze trzy dni opadów śniegu i wyjątkowego zimna.
Rzecz jasna, słupki rtęci w termometrach spadły głównie w północnej część Wysp. W regionie Highland, w Grampianach Zachodnich, w Aonach Mor odnotowano rekordowe minus 8 stopni Celsjusza. W niżej położonym Prestwick w hrabstwie South Ayrshire temperatura w nocy spadła do -5,5 stopni Celsjusza, a w Keswick nad jeziorem Derwent Water (Kumbria) termometry pokazywały -6,1°C.
Za nami wyjątkowo chłodna noc
Obecne podmuchy chłodnego powietrza do UK napływają ze Skandynawii, gdzie ludzie doświadczają niemal rekordowo zimnych listopadowych temperatur. Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Zeszłej nocy, jednymi z najzimniejszych miejsc na Wyspie były:
Bridgefoot w Kumbrii –7,2 stopni Celsjusza
Tyndrum w Crianlarich –5,8 stopni Celsjusza
Hawarden w Flintshire -3 stopnie Celsjusza
Aldergrove, hrabstwo Antrim –2,9°C stopni Celsjusza
Śnieg spadł w całej Szkocji i wschodniej części Anglii, aż po Norfolk, w kierunku południowym. Synoptycy przewidują, że zimowa aura utrzyma się jeszcze przez kilka dni. Z kolei marznąca mgła utrudnia podróżowanie w niektórych częściach Midlands, w północno-zachodniej Anglii i Irlandii Północnej i może rozwinąć się również w innych rejonach.
Dalsze opady białego puchu spodziewane są na północy i wschodzie Szkocji, a także na wschodzie Anglii.
Met Office wydało liczne alerty pogodowe
Met Office wydało ostrzeżenia pogodowe dotyczące śniegu i lodu, obowiązujące od godziny 17:00 GMT w środę, a więc w dniu dzisiejszym. Dotyczy ono części północnej i wschodniej Szkocji, północno-wschodniej Anglii i krainy Yorkshire.
Drugi zestaw alertów pogodowych obowiązuje w czwartek dla wschodniej Szkocji i północno-wschodniej Anglii aż do North Yorkshire i przez większą część dnia w południowo-zachodniej Anglii. W czwartek znaczna część Irlandii Północnej została ostrzeżona przed lodem. Ostrzeżenie przed śniegiem i lodem zostało teraz przedłużone do piątkowego poranka na większości wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.
Jak chronić się przed mrozem?
Jeśli temperatura powietrza spada poniżej zera stopni Celsjusza, może być niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.
Aby chronić się w czasie mrozu:
• Ubierz się odpowiednio – załóż ciepłą i nieprzewiewną odzież, która chroni głowę, szyję, ręce i nogi. Zaleca się nosić kilka warstw ubrań, które zapewniają izolację termiczną i odprowadzają wilgoć. Unikaj bawełny, która łatwo przemaka i traci właściwości ocieplające. Wybieraj wełnę, polar, syntetyki lub termoaktywne materiały. Nie zapomnij o ciepłych butach, skarpetach, rękawiczkach, czapce, szaliku.
• Ogrzewaj się rozsądnie – jeśli przebywasz w domu, utrzymuj temperaturę w pomieszczeniach na poziomie co najmniej 18 stopni Celsjusza. Nie przegrzewaj się, aby nie osłabić swojej odporności. Jeśli używasz pieca, kominka lub grzejnika elektrycznego, pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i zabezpieczeniu przed zatruciem tlenkiem węgla. Sprawdź, czy instalacja gazowa i elektryczna jest sprawna i bezpieczna.
• Zachowaj aktywność – jeśli musisz wyjść na zewnątrz, nie stój w miejscu, ale poruszaj się, aby pobudzić krążenie i ogrzać mięśnie.
• Dbaj o innych – jeśli masz w swoim otoczeniu osoby starsze, chore, niepełnosprawne lub dzieci, zadbaj o ich bezpieczeństwo i komfort. Sprawdzaj, czy mają odpowiednie ubranie, ogrzewanie, jedzenie i picie. Pomóż im w załatwianiu spraw i zakupach, jeśli nie mogą sami wyjść z domu. Zadzwoń do nich lub odwiedź ich, aby sprawdzić, czy wszystko w porządku.