piątek, 20 września, 2024

HMRC daje szansę posiadaczom krypto – uda się wymigać od kary

Od jakiegoś czasu, brytyjski urząd skarbowy prowadzi kampanię mającą na celu skłonienie krypto trejderów do rozliczenia podatku. Rozliczenie kryptowalut to wciąż kontrowersyjny temat, bo posiadacze krypto i trejderzy, rozliczać się nie chcą. Mało kto płaci podatek od kryptowalut. W ubiegłą środę HMRC opublikował nowe wskazówki odnośnie wykazania przychodu z kryptowalut i zapłaty podatku. Urząd daje trejderom szansę na dobrowolne ujawnienie się, przed wprowadzeniem nowego systemu raportowania przez giełdy. Nowy system ma zapewnić przepływ informacji do HMRC, który sprawi, że transakcje krypto będą raportowane automatycznie. Co teraz powinni zrobić trejderzy?

Przede wszystkim sprawdź, ile zarabiasz na krypto

Chodzi o zarobki ze sprzedaży kryptowalut, tokenów giełdowych, NFT i tokenów użytkowych. Giełdy umożliwiają sprawdzenie dokładnych zysków uzyskiwanych na ich platformach.

Opodatkowaniu podatkiem Capital Gain Tax podlegają min:

– sprzedaż tokenów
– wymiana tokenów na inny rodzaj kryptoaktywów
– wymiana krypto na walutę FIAT
– używanie tokenów do płacenia za towary lub usługi
– przekazanie tokenów innej osobie (chyba że jest to prezent dla współmałżonka lub partnera cywilnego).

Czy każdy zapłaci podatek od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut płaci się dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku dla Capital Gains, dlatego nie każdy, kto zarobił na krypto zapłaci podatek. Warto sprawdzić własny przypadek – obliczyć zyski ze wszystkich transakcji oraz koszty (np. opłaty giełdowe) i sprawdzić, czy będzie należny podatek. Szczegółowe informacje o tym, kto musi wykazać zyski z krypto znajdziesz tutaj: Podatek od krypto w UK 2023 lub na stronach HMRC. Dobrą strategią jest składanie rozliczeń także za lata, w których miało się straty z krypto, gdyż można je w kolejnych latach wykorzystać do zmniejszenia zysków, a tym samym zapłaty mniejszego podatku lub niepłacenia go wcale.

Kiedy zrobić rozliczenie kryptowalut?

HMRC radzi, aby dobrowolnie ujawnić wszelkie niezadeklarowane zyski z krypto. Komunikat urzędu skarbowego wskazuje, że osoby, które dobrowolnie ujawnią zyski, będą przychylniej potraktowane. Może to np. oznaczać zaniechanie nałożenia kary za niezłożenie na czas rozliczenia. Osoby, które unikają deklarowania przychodów, będą uznane za celowo wprowadzające HMRC w błąd. W celu ujawnienia zaległości w rozliczeniach należy złożyć formularze self-assessment za wszystkie lata, które ujawniamy. Rozliczenie kryptowalut jest obowiązkowe dla trejderów i muszą oni rozliczać się co roku.

Ile lat wstecz powinniśmy ujawnić?

Jest to dość istotne pytanie i tutaj HMRC wychodzi naprzeciw traderom. Bowiem liczba lat, które musisz ujawnić, zależy od powodu, dla którego wcześniej nie zgłosiłeś dochodów.

Jeśli nie zgłosiłeś dochodu z krypto:

– pomimo dołożenia należytej staranności – ujawniasz maksymalnie 4 lata
– ponieważ nie dołożyłeś należytej staranności – ujawniasz 6 lat
– ponieważ było to coś, co zrobiłeś celowo – ujawniasz 20 lat.

Powyższe powody są dość enigmatycznie opisane przez urząd. Osoby, które otrzymały listy z HMRC o konieczności rozliczenia zysków z kryptowalut zapewne nie będą mogły twierdzić, że dołożyły należytej staranności w swoich rozliczeniach podatkowych, skoro nie wykazały dochodów z wirtualnej waluty. Jednocześnie nie wiadomo, jak HMRC zamierza udowadniać trejderom, że celowo unikali płacenia podatku i vice versa – jak trejderzy mogą wykazać, że dołożyli należytej staranności.

Niezależnie od tego, ile lat będziesz zobowiązany ujawnić, będziesz musiał:

– złożyć rozliczenia podatkowe self-assessment za te lata (jeśli składałeś te rozliczenia z pominięciem zysku z krypto, będziesz musiał zrobić korekty)
– zapłacić ewentualny podatek
– zapłacić odsetki.

Czy nie lepiej przeczekać i nie rozliczać krypto?

Jak podaje urząd, osoby, które nie skontaktują się w celu zadeklarowania niezapłaconego podatku, mogą zostać obciążone dodatkowymi odsetkami i karami. Wielu trejderów nie rozlicza podatku, licząc na to, że urząd się nigdy nie upomni albo nigdy nie dowie o posiadanych przez nich przychodach z giełd. Jednak wg HMRC w rękach posiadaczy krypto jest kilkaset tysięcy funtów niezapłaconego podatku i urząd podejmuje wszelkie kroki, aby pieniądze te odzyskać.

W listopadzie Wielka Brytania ogłosiła, że będzie wdrażać program prowadzony przez OECD, który będzie wymagał od platform kryptowalutowych rozpoczęcia udostępniania informacji o klientach organom podatkowym od 2027 roku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?