piątek, 20 września, 2024

Jak uchronić się przed złodziejem? Oto pięć cennych porad

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest jednym z najbardziej pracowitych okresów dla złodziei. To właśnie wtedy, gdy obniżamy naszą czujność, liczba włamań znacząco rośnie. Na co zatem zwrócić uwagę, żeby uchronić się przed niechcianymi intruzami? Poniżej prezentujemy Wam pięć cennych porad.

Dokładnie sprawdź wszystkie okna i drzwi

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra często nie ma nas w domu. W końcu robimy wtedy zakupy i odwiedzamy naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest, by za każdym razem, gdy dom opuszczamy, dokładnie sprawdzić wszystkie okna i drzwi. Paradoksem jest to, że domownicy zazwyczaj instalują porządne zabezpieczenia w głównych drzwiach wejściowych, ale już mniejszą wagę przykładają do drzwi znajdujących się z tyłu domu lub w piwnicy. Poza tym domownicy, wychodząc na zewnątrz, niejednokrotnie zapominają zasłonić wszystkie okna. I wystawiają się tym samym złodziejom, którzy mogą swobodnie podejrzeć, co znajduje się w środku. Trzeba też pamiętać, by jakiekolwiek cenne przedmioty znajdowały się poza polem widzenia złodziei.

Eksperci radzą, by w drzwiach instalować znacznie bezpieczniejsze zamki typu deadlock.

Ostrzeżenia dla złodziei już nie działają

Ciekawe jest to, że niektóre ostrzeżenia dla złodziei wywołują skutek odwrotny do zamierzonego. Eksperci twierdzą, że tabliczka z napisem informującym, że w domu żyje „zły pies”, nie tylko już nie działa, ale wręcz zachęca włamywaczy do sprawdzenia, co też w domu może się znajdować. Taka tabliczka informuje złodziei, że wewnątrz posesji znajduje się coś cennego, co jej właściciel chce chronić w sposób szczególny. Poza tym taka tabliczka sugeruje, że dom może być słabo zabezpieczony. Właśnie dlatego, że jego właściciel postawił w tym względzie na psa albo tylko udaje, że ma się tym zająć pies.

Klucz do domu pod wycieraczką

Jedną z najgorszych praktyk wciąż stosowanych w wielu domach jest zostawianie klucza pod przysłowiową wycieraczką. Z badania przeprowadzonego przez Toolstation wynika, że w aż 34 proc. gospodarstwach domowych domownicy zostawiają „zapasowy” klucz gdzieś na zewnątrz domu. Pod doniczką, pod wycieraczką czy w jakiejś w mikro skrytce w ogrodzie. – Klucz zostawiony gdzieś poza domem zostanie znaleziony. Włamywacze, świadomi istnienia typowych kryjówek, będą szukać wskazówek, takich jak świeża ziemia w określonym miejscu w porównaniu z resztą trawnika lub wyraźnie przesunięta doniczka – mówi na łamach „Daily Mail” Michael Fraser – w przeszłości włamywacz, a obecnie ekspert ds. bezpieczeństwa.

Informowanie wszystkich o swoich planach wyjazdowych to zła praktyka

Złodzieje tylko czekają na to, żeby domownicy opuścili dom. W związku z tym obserwują posesje, mieszkańców, a także wertują media społecznościowe. Informowanie znajomych i innych ludzi na Facebooku lub X o swoich planach wyjazdowych to zachęta dla włamywaczy, by bliżej przyjrzeć się konkretnym domom lub mieszkaniom. Pewne informacje warto jest więc zachować dla siebie, zwłaszcza w gorącym dla włamywaczy okresie świątecznym. Jednocześnie eksperci radzą, by jadąc na lotnisko czy dworzec nie zamawiać taksówek tuż pod dom. Złodzieje mogą zobaczyć, że opuszczamy dom na dłużej.

Uważaj na to, co wyrzucasz do kosza na śmieci

Ultra ważne jest także uważanie na to co i pod jaką postacią wyrzuca się do koszy na śmieci. Choć może nie zdajemy sobie z tego sprawy, to złodzieje rutynowo przeglądają zawartość naszych pojemników na śmieci w poszukiwaniu cennych informacji. Jeśli znajdą dokumenty zawierające nasze wrażliwe dane, mogą je ukraść i wykorzystać do przywłaszczenia sobie naszej tożsamości. A stąd jest już niedaleka droga do poważnych kłopotów, zwłaszcza finansowych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?