piątek, 20 września, 2024

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnozowaniu pacjentów. Ma zmniejszyć liczbę hospitalizacji

Po zakończonym sukcesem pilotażu „Brave AI”, sztuczna inteligencja pomoże teraz w diagnozowaniu pacjentów w siedmiu hrabstwach South West England. Specjalny algorytm zasugeruje lekarzom, którzy pacjenci są bardziej narażeni na ryzyko hospitalizacji. I w związku z tym podpowie wdrożenie leczenia zachowawczego.

Sztuczna inteligencja oceni, komu może grozić hospitalizacja

Program pilotażowy „Brave AI”, przeprowadzony przez NHS Somerset we współpracy z siecią podstawowej opieki zdrowotnej North Sedgemoor (PCN) pokazał, że sztuczna inteligencja może pomóc z zmniejszeniu liczby hospitalizacji. W programie specjalne oprogramowanie dokonało analizy danych pochodzących od ponad 500 mieszkańców domów opieki. Następnie, na podstawie otrzymanych wyników, wdrożone zostało leczenie zachowawcze. I to przyniosło bardzo obiecujące rezultaty. Liczba upadków wśród seniorów zmniejszyła się na przykład o 35 proc. Z kolei liczba wizyt na oddziałach ratunkowych spadła o 60 proc., a liczba wezwań pogotowia ratunkowego o 8,7 proc.

Teraz, po sukcesie pilotażu „Brave AI”, sztuczna inteligencja zostanie wykorzystana do pomocy w diagnostyce w kolejnych hrabstwach na terenie South West England. System zostanie wprowadzony w przychodniach w Gloucestershire, Wiltshire, Somerset, North Somerset, Dorset, Devon i Kornwalii. Specjalny algorytm prześledzi dokumentację pacjentów i oceni ryzyko w zakresie ewentualnej hospitalizacji. Osoby, u których takie ryzyko się pojawi, będą mogły otrzymać spersonalizowane wsparcie. Pielęgniarki, farmaceuci, terapeuci czy lekarze pierwszego kontaktu będą mogli zaoferować takim pacjentom na przykład zdalne monitory stanu zdrowia. Poza tym pacjenci „zwiększonego ryzyka” zostaną zachęcani do założenia specjalnych aplikacji umożliwiających samodzielne raportowanie swojego stanu zdrowia.

Sztuczna inteligencja zmniejszy liczbę hospitalizacji?

Lekarze nie kryją, że zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce stanu zdrowia pacjentów może bardzo pozytywnie wpłynąć na prewencję. – Te środki uchronią najbardziej bezbronnych pacjentów przed pobytem w szpitalu Poza tym zachęcą do rozmów z pacjentami, którzy w przeciwnym razie nie skontaktowaliby się ze swoim lekarzem rodzinnym. [Sztuczna inteligencja] wykryje schorzenia, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone. I wzmocni naszą zdolność do wczesnej interwencji. (…) Obecnie niezwykle istotne jest, abyśmy maksymalnie wykorzystali tego rodzaju narzędzia. Aby tam, gdzie to możliwe, ograniczyć liczbę przyjęć do szpitali – mówi Dr Vin Diwakar, dyrektor ds. transformacji NHS.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?