piątek, 20 września, 2024

PILNE: Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na tym samym poziomie

W dniu dzisiejszym, 14 grudnia 2023 roku Bank Anglii podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie. Powszechnie oczekiwano takiego właśnie rozstrzygnięcia.

Bank of England po raz trzeci z rzędu zdecydował się na utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie – najwyższym od 15 lat, dodajmy. Jeszcze w zeszłym miesiącu prezes banku Andrew Bailey jasno deklarował, że „jest zdecydowanie za wcześnie, aby myśleć o obniżkach stóp procentowych”. W zasadzie trudno było spodziewać się innego rozstrzygnięcia w tej kwestii.

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii wynoszą obecnie 5,25 proc. Decyzję w tej kwestii podjęto głosami sześciu członków dziewięcioosobowej Komisji Polityki Pieniężnej, którzy zagłosowali za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie. Pozostała trójka chciała podwyżki do poziomu 5,5 proc.

Wyższe stopy procentowe mają na celu obniżenie inflacji poprzez zmniejszenie siły nabywczej obywateli Wielkiej Brytanii.

Co oznacza decyzja Banku Anglii?

Komentując rozstrzygnięcie Banku Anglii w tej materii, Andrew Bailey mówił, że „przebyliśmy długą drogę” w obniżaniu inflacji w tym roku, ale „jeszcze jest wiele do zrobienia”. Zaznaczał, iż kolejne podwyżki stóp „pomogły obniżyć inflację” z ponad 10% w styczniu do 4,6% w październiku 2023 roku.

Jednocześnie Bailey podkreśla jednak, że „jeszcze jest wiele do zrobienia”, jeśli chodzi o wysiłki decydentów zmierzające do obniżenia inflacji „z powrotem do 2%”.

Co dalej z brytyjską gospodarką?

Prezes Banku ostrzegał już wcześniej, że najtrudniejsza jest „ostatnia mila”, jak zwraca uwagę analityczka ekonomiczna Dharshini David, na łamach BBC. Zgodnie z przewidywania inflacja jeszcze przez dwa lata będzie znajdować się nieznacznie powyżej celu. Z powodu tej uporczywości niektórzy członkowie brytyjskiej Komisji Polityki Pieniężnej chcą kolejnej podwyżki.

Warto również dodać, iż jak wynika z analiz Banku Anglii, działania zarówno jego, jak i rządu nie będą miały zasadniczego wpływu na poprawę sytuacji ekonomicznej w kraju. Pomimo obniżek podatków przedstawionych w Autumn Statement oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat gospodarka zasadniczo nie ulegnie zmianie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?