piątek, 20 września, 2024

Tegoroczne święta bez dachu nad głową spędzi o 40 000 osób więcej niż rok temu

Kryzys kosztów życia nie jest tylko chwytliwym hasłem medialnym. To smutna rzeczywistość dla setek tysięcy ludzi. Część z nich jeszcze rok temu miała dach nad głową. Ale tegoroczne święta wielu ludzi spędzi na ulicy lub w lokum tymczasowym. W Anglii od ostatniej Gwiazdki przybyło aż 40 000 bezdomnych.

Kryzys bezdomności pogłębia się

Najnowsza analiza przeprowadzona przez ekspertów Shelter pokazuje, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia spędzi w Anglii bez dachu nad głową aż 309 000 ludzi. To o 40 000 więcej niż w zeszłym roku. Nie wszyscy znajdą się dosłownie na ulicy, ale wielu bezdomnych będzie musiało skorzystać z tanich hoteli, hosteli, pensjonatów i innych miejsc zakwaterowania tymczasowego.

W zeszłym roku wzrost ludzi bezdomnych był zresztą jeszcze bardziej dotkliwy. Wskaźnik za rok 2022 wyniósł 26 proc., przy czym w domach tymczasowych mieszkało aż 140 000 dzieci. Z kolei aż 20 000 osób mieszkało w hostelach lub obiektach dotowanych. – To przerażające, że rząd pozwala na tłoczenie się tysięcy rodzin w wilgotnych i brudnych pokojach w pensjonatach i hostelach. To powoduje traumę u dzieci i też ogólnie u ludzi wywołuje okropne choroby – komentuje Polly Neate, dyrektor naczelna Shelter.

Rząd walczy z bezdomnością wśród Wyspiarzy

Rząd Rishiego Sunaka odpiera zarzuty kierowane pod jego adresem w sprawie rosnącej bezdomności na Wyspach. Departament ds. wyrównywania szans, mieszkalnictwa i społeczności poinformował, że na walkę z bezdomnością wydaje 2 miliardy funtów. – Tymczasowe zakwaterowanie jest istotne, by upewnić się, że żadna rodzina nie zostanie pozbawiona dachu nad głową. Ale samorządy muszą dopilnować, aby było to zakwaterowanie tymczasowe i odpowiednie dla rodzin. Te muszą mieć prawo odwołać się, gdy warunki nie będą spełniać potrzeb ich gospodarstwa domowego – zaznacza przedstawiciel departamentu.

W ramach Autumn Statement kanclerz Jeremy Hunt ogłosił podwyższenie od kwietnia 2024 r. zasiłku mieszkaniowego. Do kwoty, która lepiej będzie odpowiadała rzeczywistym czynszom. W ubiegłym roku wybudowano najwięcej nowych mieszkań od 1989 r. Ale 178 000 to wciąż za mało, ponieważ rocznie potrzebnych jest w UK ponad 300 000 takich mieszkań.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?