piątek, 20 września, 2024

Zmarł Jan Żyliński. Książę, który walczył z Nigelem Farage i kandydował na burmistrza Londynu

W wieku 73 lat w szpitalu Ealing Hospital zmarł Jan Żyliński. Był niezwykle barwną postacią wśród brytyjskiej Polonii. Bardzo zaangażowany w sprawy Polaków nie bał się zabrać głosu w ich obronie, nawet gdy w szranki miał stanąć z Nigelem Farage.

O Janie Żylińskim pisaliśmy na łamach naszego serwisu wielokrotnie. Był on niezwykle barwną postacią wśród Polonii na Wyspach. Często trafiał w centrum uwagi mediów zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii. Nazywał się księciem i wstawiał się zawsze za dyskryminowanymi Polakami. Wyzwał również swego czasu na pojedynek populistę Nigela Farage.

Zmarł Jan Żyliński

O tym, że zmarł Jan Żyliński, poinformowało na Facebooku Polish Radio London pisząc: „Nie żyje Jan Żyliński. Był czołowym działaczem polonijnym, biznesmenem, filantropem, patriotą, pomysłodawcą wielu inicjatyw skierowanych do polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii”.

Nazywany też „księciem” Żyliński podkreślał wielokrotnie, że jego „podstawowym zajęciem w Anglii jest pomaganie Polakom”. Podobno w swojej firmie zatrudniał wyłącznie naszych rodaków. Nie wahał się również stanąć w obronie polskich imigrantów, gdy na scenę polityczną z populistycznymi hasłami wkroczył Nigel Farage. „Książę” wyzwał wtedy lidera UKIP na pojedynek i – mimo że Farage się na nim nie pojawił – Żyliński poinformował, że zamierza bronić interesów polskich imigrantów w UK.

W obronie Polaków

Co ciekawe Żyliński podkreślał, że jest „gorącym zwolennikiem Brexitu”, jednak „ze względu na Polaków” głosował w czasie referendum za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Również w 2016 roku Jan Żyliński kandydował na stanowisko burmistrza Londynu. Przegrał wtedy z Sadiq Khanem. „Książę” zajął w wyborach jedenaste (przedostatnie miejsce) i zdobył 1 proc. głosów. Ale jak zaznaczył – zależało mu na nagłośnieniu obecności Polonii na Wyspach, a nie na wygranej.

Uparcie podkreślał przy wielu okazjach, że Wielka Brytania wiele zawdzięcza Polakom i „uratowaliśmy ten kraj w bitwie o Anglię”. W wywiadzie dla Onetu w 2016 roku powiedział:

– Ja działam w mediach i świecie polityki w sposób barwny, więc jestem widoczny. Mówią o mnie, że jestem polskim Trumpem — bo łączę biznes z polityką i lubię kontrowersyjne wypowiedzi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?