Ruszył nabór wniosków o przyznanie darmowej opieki przedszkolnej. Kto się kwalifikuje?

2 stycznia ruszył nabór wniosków o przyznanie darmowej opieki na dzieci w wieku dwóch lat. Program pomocowy dla pracujących rodziców w zakresie darmowej opieki przedszkolnej jest stale rozbudowywany.

Darmowa opieka przedszkolna – na dzieci w jakim wieku przysługuje?

Obecnie pomoc rządowa w zakresie darmowej opieki przedszkolnej obejmuje pracujących rodziców trzy- i czterolatków. Program pozwala tymże rodzicom na skorzystanie z darmowej opieki w wymiarze 30 godzin tygodniowo. Ale rząd rozszerza właśnie program pomocy pracującym rodzicom na również inne, młodsze dzieci, w wieku od 9 miesięcy do 3 lat. Początkowo, bo już od kwietnia tego roku, z pomocy skorzystają kwalifikujący się rodzice dwulatków, a darmowa pomoc obejmie 15 godzin tygodniowo. Docelowo natomiast rządzący chcą wprowadzić 30 godzin bezpłatnej opieki tygodniowo u zatwierdzonego świadczeniodawcy dla wszystkich dzieci w wieku od 9 miesięcy roku życia do chwili rozpoczęcia nauki w szkole.

Kto kwalifikuje się do otrzymania pomocy?

Pomoc w zakresie darmowej opieki nad dziećmi nie jest bezwarunkowa. Jest ona uwarunkowana zarówno wymogiem posiadania pracy, jak i nieprzekraczaniem konkretnego progu dochodów. W gospodarstwie domowym ubiegającym się o świadczenie, oboje partnerzy muszą zarabiać średnio co najmniej 167 funtów tygodniowo. To równa się 16 godzinom pracy przy minimalnej kwocie wynagrodzenia. Do pomocy kwalifikują się pracujący rodzice, którzy indywidualnie zarabiają netto ponad 8670 funtów, ale mniej niż 100 000 funtów rocznie. W przypadku par żaden z partnerów/współmałżonków nie może zarabiać mniej niż 8670 funtów i więcej niż 100 000 funtów. Do pomocy kwalifikują się wreszcie gospodarstwa domowe, w których jeden z partnerów przebywa na urlopie macierzyńskim, ojcowskim lub adopcyjnym. Albo gdy partner nie może podjąć pracy ze względu na niepełnosprawność lub inne obowiązki opiekuńcze.

Od kwietnia tego roku pomoc w zakresie darmowej opieki otrzymają rodzice dwulatków w wymiarze 15 godzin tygodniowo. Nabór wniosków rozpoczął się 2 stycznia. W trakcie trwania programu rodzice będą jednak musieli potwierdzać co trzy miesiące, że nadal kwalifikują się do korzystania z pomocy. Wnioski najlepiej jest składać za pośrednictwem rządowej strony internetowej Childcare Choices. Darmowa opieka nie pokrywa jednak, jak czytamy na stronie, „kosztów posiłków, innych materiałów eksploatacyjnych (takich jak pieluszki czy krem przeciwsłoneczny), dodatkowych godzin ani dodatkowych zajęć (takich jak wycieczki)”. Dostawcy usług opiekuńczych mogą pobierać za wyżywienie czy dodatkowe zajęcia dodatkowe opłaty.

Teksty tygodnia

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Jak amerykańskie cła uderzą w portfele mieszkających w UK?

Globalna wojna handlowa wywołana przez amerykańskiego prezydenta może wpłynąć na dosłownie wszystko. Od cen w sklepach, przez emerytury i inflację, aż po wysokość stóp procentowych i rachunków za energię.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie