piątek, 20 września, 2024

Tragedia w Costessey. 45-letni Polak miał zabić swoją rodzinę, a później odebrać sobie życie

Ujawniono kolejne fakty związane z tragedią w Costessey. Poznaliśmy przyczynę śmierci dziewczynek znalezionych w domu przy Allan Bedford Crescent. Policja hrabstwa Norfolk przekazała, iż nie szuka nikogo innego w związku z tymi wydarzeniami. Czy Bartłomiej K. najpierw zabił swoją rodzinę, a później odebrał sobie życie?

Jak wynika z sekcji zwłok przeprowadzonej przez Home Office w środę 24 stycznia 2024 roku przyczyną śmierci dwóch dziewczynek – 12-letniej Jasmin oraz 8-letniej Natashy (wedle wcześniejszych doniesień miała się ona nazywać Downreuang i być o rok młodsza) – był rany zadane noże w szyje. Nieco wcześniej, 21 stycznia, w niedzielę, do publicznej podano, iż kobieta zmarła w wyniku ran kłutych szyi. Z kolei 46-letni Polak zginął od pojedynczej rany kłutej szyi.

W oficjalnym komunikacie policja hrabstwa Norfolk przekazała, iż: „po ustaleniu przyczyny śmierci potwierdzono, że śmierci Kanticchy, Jasmin i Natashy traktowane są jako morderstwa. Śmierć Bartłomieja nie jest traktowana jako podejrzana i funkcjonariusze nie szukają nikogo innego w związku ze śmiercią”.

Co wydarzyło się przed tragedią w Costessey?

Śledczy kontynuują czynności w tej sprawie. Wciąż wiele faktów musi zostać ustalonych. Jednak wiemy, że w grudniu 2023 roku 45-letni Polak był umówiony na wizytę lekarską w celu oceny jego stanu zdrowia psychicznego. Nasz rodak nigdy nie pojawił się na wizycie, a miało to miejsce na kilka tygodni przed tragedią.

Następnie, 14 grudnia zgłoszono zaginięcie Bartłomieja. Mężczyzna odnalazł się na osiedlu Queen’s Hills w pobliżu jego domu. Policja zabrało go do Norfolk and Norwich University Hospital, gdzie miał zostać zbadany pod kątem mentalnym. Wówczas również nie udało się tego zrobić, bo Polak opuścił placówkę w Colney, zanim udało się przeprowadzić pełną oceną jego stanu psychicznego.

Dodajmy, lokalne media podkreślają, iż przeprowadzenie „mental health assessment” nie wówczas było możliwe, ponieważ szpital nie dysponuje specjalistyczną jednostką zdrowia psychicznego. „Po kompleksowej ocenie klinicznej uznano, że pacjent ma zdolność umysłową i opuścił oddział, zanim zespół ponownie go zbadał” – jak przekuje rzecznik Norfolk and Norwich University Hospital.

Co udało się ustalić w ramach śledztwa Independent Office of Police Conduct?

Wreszcie, 19 stycznia 2024, w piątek, w który doszło do tej tragedii, nasze rodak zadzwonił pod numer 999. Uważa się, że podczas rozmowy „wyraził obawy o swój stan psychiczny”.

– Policja hrabstwa Norfolk ustaliła, że mężczyzna zadzwonił pod numer 999 na krótko przed godziną szóstą rano. Podczas tej rozmowy mężczyzna wyraził zaniepokojenie swoim stanem psychicznym, twierdząc, że czuje się dezorientowany – komentuje Charmaine Arbouin, dyrektor regionalna IOPC, niezależnego organu, który bada czynności podejmowane przez lokalną policję. – Poradzono mu, aby zasięgnął porady lekarza, ale policja nie przyjechała na miejsce – dodaje dyrektor Arbouin, jak cytujemy za „The Daily Mirror”.

Czy Bartłomiej K. miał problemy psychiczne?

Warto również w tym miejscu dodać, iż jak donoszą lokalne media, sąsiedzi polsko-tajskiej rodziny zwracają uwagę, na fakt, iż Polak mógł mieć problemy natury psychicznej. – Myślę, że w chwili zaginięcia [Bartłomiej K.] miał problemy psychiczne. Ludzie mówili, że nie czuje się dobrze – komentuje sąsiad, cytowany przez „Telegrapha”. Jak się mówi, nasz rodak przez kilka miesięcy poprzedzających zabójstwa miał zmagać się z kwestiami mentalnymi i szukać pomocy.

Przypomnijmy, już wcześniej na łamach „Polish Express” pisaliśmy o tej głośnej sprawie. Odsyłamy do wcześniejszych tekstów na ten temat:

Makabryczne odkrycie niedaleko Norwich. Wśród zmarłych Polak i jego dwie córeczki” z 20.01.2024.

Znamy wyniki sekcji zwłok zmarłego Polaka. Co wydarzyło się w domu w Costessey?” z 22.01.2024.

Nowe fakty w sprawie tragedii w Costessey. Ujawniono tożsamość kobiety, której ciało znaleziono w domu” z 24.01.2024.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?