piątek, 20 września, 2024

Bank HSBC dostał grzywnę w wysokości 57,4 mln funtów za złą ochronę depozytów klientów

Bank Anglii ukarał HSBC grzywną w wysokości 57,4 mln funtów za „poważne uchybienia” w kwestii ochrony depozytów klientów. Okazuje się, że bank nie zidentyfikował dokładnie depozytów kwalifikujących się do brytyjskiego programu rekompensat (Financial Services Compensation Scheme).

W ramach programu rekompensat depozyty klientów są chronione do wartości 85 000 funtów. Grzywna nałożona na HSBC jest drugą najwyższą w dotychczasowej historii nałożoną przez organ regulacyjny i odzwierciedla powagę uchybień banku – poinformowało Prudential Regulation Authority (PRA).

57,4 mln funtów grzywny dla HSBC

Organ regulacyjny stwierdził, że problemy w HSBC wystąpiły w latach 2015-2022. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony deponentów, banki muszą posiadać systemy i mechanizmy kontrolne zapewniające prawidłowe rejestrowanie informacji finansowych. Informacje te są potrzebne, jeśli Financial Services Compensation Scheme (FSCS) dokonuje płatności na rzecz klientów w przypadku upadku banku.

Okazało się, że jedna ze spółek zależnych HSBC – HSBC Bank – błędnie oznaczyła aż 99 proc. depozytów klientów jako „niekwalifikujące się” do ochrony FSCS. Ponadto – jak podało PRA – ​​HSBC Bank przedstawił również nieprawidłowe dowody na to, że jego systemy spełniają określone wymogi dotyczące ochrony depozytów.

Bank również „nie okazał należytej otwartości i współpracy z PRA”, nie powiadamiając o stwierdzonych problemach przez około 15 miesięcy. Sam Woods, który jest dyrektorem naczelnym PRA, powiedział, że uchybienia banku HSBC są „poważne”. Jednak nie uważa ich za „zamierzone lub lekkomyślne”.

Zmniejszona kara prawie o połowę

Kara finansowa dla HSBC byłaby większa, jednak doceniono „współpracę banku podczas całego dochodzenia”. W tym także „przyznanie się na wczesnym etapie do złamania przepisów”. Zaowocowało to zmniejszeniem kary z aż 96,5 mln funtów do 57,4 mln funtów.

Jak już wspomnieliśmy, jest to druga co do wielkości kara finansowa nałożona dotychczas przez PRA. Najwyższa kara nałożono na Credit Suisse w lipcu 2023 roku i wyniosła 87 mln funtów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?