piątek, 20 września, 2024

Na aukcję trafiła blisko 300-letnia cytryna. Jej cena przyprawia o zawrót głowy

Na aukcję w Shropshire trafiła niedawno blisko 300-letnia cytryna. Jej cenę wywoławczą ustalono na poziomie 40 funtów. Ale wiekowy owoc wzbudził tak duże zainteresowanie kolekcjonerów, że zapłacono za niego prawdziwe krocie.

Nietypowy przedmiot, który wzbudził zainteresowanie kolekcjonerów

Wiekowa, licząca 285 lat cytryna, trafiła pod młotek do domu aukcyjnego Brettells Auctioneers Newport, w Shropshire. Owoc został znaleziony przypadkiem – w dolnej szufladzie XIX-wiecznej skrzyni. Na jej pociemniałej i twardej skórce wyryto napis sugerujący, że owoc został zerwany w 1739 r. Cytrus był darem od P. Lu Franchiniego dla panny E. Baxter, a podarunek miał zostać przekazany kobiecie 4 listopada 1739 r.

– Cytryna znajdowała się w zwykłej chińskiej skrzyni kolekcjonerskiej z końca XIX wieku. Była z tyłu jednej z szuflad, więc ją wyjęliśmy. Kto wie, jak długo tam leżała. Ale przypuszczam, że nie jest to coś, na co często można się natknąć. Myślę, że musiał to być dowód miłości przywieziony z kolonialnych Indii – w takich słowach o znalezisku opowiedział w mediach właściciel domu aukcyjnego David Brettell.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Brettellsauctions (@brettellsauctions)

Na aukcji padła zawrotna kwota

Co ciekawe, początkowo właściciele domu aukcyjnego nie spodziewali się aż tak dużego zainteresowania kolekcjonerów wiekową cytryną. Biegli ustalili jej cenę wywoławczą na zaledwie 40 funtów. Ale w trakcie aukcji okazało się, że wielu kolekcjonerów chciałoby przygarnąć blisko 300-letni owoc, co doprowadziło do dynamicznego przebijania kolejnych ofert cenowych. – Licytacja rozpoczęła się od 40 funtów. Ale nagle wzrosła do 340 funtów, potem do 440 funtów i więcej. Gdy doszliśmy do kwoty 700 funtów, rywalizowało ze sobą dwóch licytujących. Gdy uderzyliśmy młotkiem, cena doszła do 1100 funtów, a na sali rozległy się brawa – opisał przebieg licytacji Brettell.

Wiekowa cytryna, po doliczeniu prowizji dla domu aukcyjnego, została ostatecznie sprzedana za 1 416 funtów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?