piątek, 20 września, 2024

HMRC przyznaje się do słabej obsługi klienta. I apeluje o załatwianie spraw online

Dosyć zaskakujący komunikat wydało właśnie HM Revenue & Customs, które przyznało się do szwankującej obsługi klienta. Zarówno tej telefonicznej, jak i za pośrednictwem poczty. HMRC zachęciło jednak Wyspiarzy do aktywniejszego korzystania ze swojej strony internetowej.

Kontakt telefoniczny i za pośrednictwem poczty z HMRC nie jest łatwy

HM Revenue & Customs przyznało właśnie, że jakość obsługi podatników korzystających z telefonu lub poczty pozostaje „poniżej standardów [dla tego typu] usług”. Z danych za okres od października do grudnia 2023 r. wynika, że tylko 71,4 proc. ludzi udało się w tym czasie przedyskutować przez telefon swój problem. A to oznacza, że doradcy HMRC nie byli dostępni dla blisko 30 proc. podatników.

Jednocześnie jednak HMRC poinformowało, że w roku podatkowym 2022–2023 urzędnikom udało się podwyższyć odsetek korespondencji przesyłanej w ciągu 15 dni do 72,7 proc. W porównaniu z 45,5 proc. w roku poprzednim. HMRC tłumaczy też, że słaba obsługa klienta wynika ze zmiany okoliczności. Za dłuższym czasem oczekiwania na rozmowę telefoniczną odpowiada nie tylko wzrost liczby podatników, ale też większy odsetek osób ze skomplikowanymi zapytaniami.

Niemniej HMRC tak czy tak zamierza ograniczać liczbę rozmów wykonywanych przez konsultantów z podatnikami. Liczbę kontaktów telefonicznych i za pomocą poczty HMRC chce ograniczyć o 30 proc. do końca 2025 r., w porównaniu z poziomem zanotowanym z końcem 2022 r.

Większość spraw można załatwić w internecie

HMRC wprost przyznało, że kontakt z doradcami pozostawia czasami wiele do życzenia. Ale z drugiej strony departament zachęca podatników do załatwiania swoich spraw w internecie. „Ponad trzy miliony rozmów telefonicznych, które otrzymaliśmy w latach 2022–2023, dotyczyły tylko trzech rzeczy, które można łatwo załatwić online. [Było to] zresetowania hasła, uzyskanie kodu podatkowego PAYE i znalezienie numeru ubezpieczenia społecznego. Aby odpowiedzieć na te telefony, potrzebnych jest w przybliżeniu 500 doradców. Oznacza to, że osoby, które naprawdę potrzebują porozmawiać z doradcą HMRC, w tym osoby ze złożonymi zapytaniami, osoby wykluczone cyfrowo i osoby szczególnie bezbronne, mogą mieć trudności z uzyskaniem potrzebnej pomocy. Jedynym sposobem, w jaki możemy zapewnić pewien poziom usług klientom, którzy naprawdę potrzebują z nami porozmawiać, jest dalsze ulepszanie i rozszerzanie naszych usług cyfrowych i internetowych. A także dalsze zachęcanie jeszcze większej liczby osób do korzystania z nich” – czytamy w komunikacie HMRC.

Jest jednak pewne światełko w tunelu. Z danych HMRC wynika, że od stycznia do grudnia 2023 r., do aplikacji HMRC zalogowano się 80 mln razy. Logowania zostały dokonane przez 3,3 mln unikalnych użytkowników. A to oznacza wzrost liczby logowań o ponad 70 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei liczba interakcji z asystentami cyfrowymi wzrosła z 1,9 mln w latach 2022–2023 do 4,8 mln w obecnym roku podatkowym.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?