piątek, 20 września, 2024

Nieudany test systemu rakietowego Trident, zapewniającego „nuklearne” bezpieczeństwo UK

Po raz drugi test rakiety Trident zakończył się niepowodzeniem. Co to wydarzenie mówi nam o obecnym potencjale militarnym i obronnym Wielkiej Brytanii?

Do testu pocisku balistycznego typu Trident doszło u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Próbne wystrzelenie rakiety odbyło się z okrętu podwodnego Royal Navy HMS Vanguard. Test systemu rakietowego zdolnego do ładunków termonuklearnych nie udał się. Co więcej, stało się tak już po raz kolejny, bo Trident „oblał” już drugi taki sprawdzian.

Co się stało? Jak donosi brytyjski tabloid „The Sun”, awarii miał ulec system wspomagania rakiety, co sprawiło, że pocisk wpadł do morza w pobliżu miejsca wystrzelenia. W założeniach pocisk miał przelecieć około 9 tysięcy kilometrów i wylądować u zachodniego wybrzeża Afryki.

Do usterki doszło podczas lotu, już po (udanym) wystrzeleniu z wód oceanu. Według doniesień test miał mieć miejsce 30 stycznia 2024 roku, a na pokładzie HMS Vanguard miał znajdować się sam minister obrony, Grant Shapps. Dodajmy, że pierwszy (nieudany!) test Tridenta miał miejsce w zeszłej dekadzie, w 2016 roku.

Brytyjskie ministerstwo obrony zabiera głos

Co o możliwościach obronnych mówi niepowodzenie (już drugie!) testu pocisku balistycznego, który jest jednym z najważniejszych elementów militarnego potencjału Wielkiej Brytanii? Ministerstwo obrony w dniu wczorajszym, we wtorek 20 lutego 2024 roku odniosło się do tych wydarzeń.

W oficjalnym komunikacie czytamy, iż podczas ćwiczeń u wybrzeży Florydy doszło do „anomalii”. Z kolei broń nuklearna, która w brytyjskim arsenale jest środkiem odstraszającym, „pozostaje bezpieczna i skuteczna”.

Brytyjski potencjał nuklearny

W oświadczeniu dodano, że system rakietowy Trident jest „najbardziej niezawodnym systemem uzbrojenia na świecie”, który przeszedł ponad 190 pomyślnych testów. Warto w tym miejscu dodać, że okręt wojenny HMS Vanguard właśnie przeszedł remont o wartości 500 milionów funtów. Warto dodać, że koszt jednego egzemplarza rakiety Trident to około 17 milionów funtów.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania posiada cztery uzbrojone w broń nuklearną okręty podwodne. Jeden z nich znajduje się stale na służbie. Jego zdaniem jest odstraszanie potencjalnego zagrożenia nuklearnego ze strony choćby Rosji. W założeniach załoga jest gotowa do skutecznej reakcji, gdyby doszło do najgorszego.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?