Wyniki testy czterodniowego tygodnia pracy UK — jednak sukces!

Zakrojone na szeroką skalę testy związane z wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii okazały się sukcesem. Ponad połowa, dokładnie 51% firm uczestniczących w programie, skróciło tydzień pracy o jeden dzień.

Czy skrócenie czasu pracy osób zatrudnionych w danej firmie jest dobrym rozwiązaniem? Większość brytyjskich przedsiębiorstw, które wzięły udział w największym w historii programie skracającym tydzień pracy o jeden dzień, wdrożyła takie rozwiązanie na stałe – niech to będzie odpowiedzią na tak postawione pytanie. Spośród 61 organizacji, które w 2022 wzięły udział w sześciomiesięcznym pilotażu w Wielkiej Brytanii, 54 przedsiębiorstwa (89%) rok później nadal stosują tę politykę, a 31 (51%) wdrożyło ją na stałe, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Przypomnijmy, program pilotażowy testujący czterodniowy tydzień pracy został zorganizowany przez 4 Day Week Global i 4 Day Week UK Campaign we współpracy z badaczami z uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie oraz Boston College.

Czterodniowy tydzień pracy działa

Z raportu przygotowanego przez think tank Autonomy i napisanego przez Juliet Schor z Boston College wynika, że ponad połowa (55%) kierowników projektów i dyrektorów generalnych stwierdziła, że czterodniowy tydzień pracy, w którym pracownicy wykorzystywali 100% swojego potencjału przez 80% czasu, miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie ich firmy.

Dla 82% pracowników nowy rytm pracy oznaczał pozytywny wpływ na samopoczucie. Z kolei 50% stwierdziło, że zmniejszyło to rotację personelu, a 32% zauważyło, że wpłynęło pozytywnie na rekrutację pracowników. Prawie połowa (46%) stwierdziła, że poprawiła się produktywność, jak podaje „Guardian”.

Efekty doceniają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Juliet Schor, profesor socjologii w Boston College, stwierdziła, że wyniki wykazały „rzeczywiste i długotrwałe” efekty skrócenia czasu pracy, przy zachowaniu wysokich standardów efektywności. – Zdrowie fizyczne i psychiczne oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym są znacznie lepsze po tych sześciu miesiącach. Poprawa w kwestii obniżenia wypalenia zawodowego i zwiększenie zadowolenia z życia utrzymuje się na stałym poziomie – komentuje, jak cytujemy za brytyjskimi mediami.

W jaki sposób wyniki te mogą przełożyć się na szersze zmiany na rynku pracy w UK i na świecie? Czy powszechne wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy jest w ogóle możliwe? Matthew Percival, dyrektor Confederation of British Industry podchodzi sceptycznie do takiej idei. Jego zdaniem czterodniowy tydzień nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i „jest mało prawdopodobne, aby był opłacalny w bardzo wielu branżach”.

Czy wszystkie firmy będą w stanie go wdrożyć?

Raport dotyczący czterodniowego tygodnia pracy, sporządzony przez zespół analityków z Autonomy i badaczy z uniwersytetów w Cambridge, Salford i Boston College w USA, wykazał, że „wiele znaczących korzyści stwierdzonych podczas wstępnego badania utrzymywało się przez 12 miesięcy”. Jednocześnie dodano, że mamy do czynienia z niewielką próbą.

Firmy, które odniosły największy sukces w tym zakresie, zadbały, aby nowa formuła pracy była „jasna, pewna i dobrze zakomunikowana” oraz wspólnie opracowywały zasady współpracy między personelem a kierownictwem, dokładnie zastanawiając się, jak dostosować procesy pracy. Z kolei wyzwania, jakie napotkały niektóre firmy, obejmowały współpracę z klientami, gdzie czterodniowe tygodnie nie były normą lub gdzie polityka była wdrażana nierównomiernie, co prowadziło do niechęci części pracowników, jak czytamy w raporcie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Huragan Bert uderzy w Wyspy. Wydano ostrzeżenia na weekend

Po tygodniu, w którym arktyczne wiatry, śnieg i oblodzenia ogarnęły Wielką Brytanię, w weekend Wyspy nawiedzi huragan Bert.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Revolut zaostrza zasady i wymaga dokumentów. Jak uniknąć blokady konta?

W ostatnich tygodniach coraz częściej się słyszy o tym, że Revolut blokuje konta użytkownikom.

PILNE: Przed ambasadą USA w Londynie znaleziono podejrzaną paczkę

Funkcjonariusze Metropolitan Police interweniowali w związku ze znalezieniem podejrzanej paczki przed budynkiem ambasady USA w Londynie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie