piątek, 20 września, 2024

Minister sprawiedliwości UK chce deportować część przestępców z Polski i Rumunii

Brytyjski minister sprawiedliwości zapowiedział, iż zagraniczni sprawcy lżejszych przestępstw nie będą sądzeni w UK, tylko od razu deportowani do krajów, z których pochodzą. Alex Chalk zwrócił się w tej sprawie do rządów w Polsce i Rumunii.

O tym, że brytyjskie więzienia są przepełnione, wiadomo od dawna. Spośród 88 000 więźniów przebywających w więzieniach na terenie Anglii i Walii ponad 10 000 z nich nie pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jedna trzecia z tych zagranicznych więźniów przebywa w areszcie z postawionymi zarzutami, ale jeszcze bez wyroku skazującego. Pomysł rozwiązania tego więziennego kryzysu wyszedł ze strony Alexa Chalka.

Jak czytamy na łamach „The Daily Telegraph”, minister sprawiedliwości w rządzie Partii Konserwatywnej chce, aby do krajów ich pochodzenia deportować sprawców pomniejszych przestępstw. Dotyczyłoby to między innymi sprawców kradzieży sklepowych i handlarzy narkotyków.

Jak rozwiązać kryzys brytyjskiego więziennictwa?

Minister Chalk planuje także rozszerzyć „program wcześniejszych deportacji” („early removal scheme”), w ramach którego władze będą mogły deportować zagranicznych przestępców na 18 miesięcy przed końcem wyroku, czyli 12 miesięcy wcześniej niż w przypadku obecnie obowiązujących zapisów.

W ten sposób możliwe byłoby zwalnianie ich z więzień wcześniej, deportacja wraz z zakazem powrotu do UK.

Minister Chalk proponuje radykalne zmiany

— W niektórych sprawach niższego szczebla istnieje możliwość deportacji danej osoby przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamiast wniesienia oskarżenia — komentuje Alex Chalk, jak cytujemy za „The Daily Telegraph”.

— W niektórych przypadkach całkowicie słuszne jest poddane danej osoby procesowi karnemu, aby mieć pewność, że zostanie odpowiednio ukarana. Są także inne przypadki, w których zgodnie z najlepszym interesem publicznym, jest po prostu wywiezienie ich z kraju — uzupełnia.

Minister Chalk zwrócił się do władz Polski i Rumunii, aby zawrzeć porozumienie podobne do tego, które Wielka Brytania podpisała z Albanią w lipcu ubiegłego roku, na mocy którego państwo bałkańskie zgodziło się rozpocząć przyjmowanie części swoich więźniów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?