Minister sprawiedliwości UK chce deportować część przestępców z Polski i Rumunii

Brytyjski minister sprawiedliwości zapowiedział, iż zagraniczni sprawcy lżejszych przestępstw nie będą sądzeni w UK, tylko od razu deportowani do krajów, z których pochodzą. Alex Chalk zwrócił się w tej sprawie do rządów w Polsce i Rumunii.

O tym, że brytyjskie więzienia są przepełnione, wiadomo od dawna. Spośród 88 000 więźniów przebywających w więzieniach na terenie Anglii i Walii ponad 10 000 z nich nie pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jedna trzecia z tych zagranicznych więźniów przebywa w areszcie z postawionymi zarzutami, ale jeszcze bez wyroku skazującego. Pomysł rozwiązania tego więziennego kryzysu wyszedł ze strony Alexa Chalka.

Jak czytamy na łamach „The Daily Telegraph”, minister sprawiedliwości w rządzie Partii Konserwatywnej chce, aby do krajów ich pochodzenia deportować sprawców pomniejszych przestępstw. Dotyczyłoby to między innymi sprawców kradzieży sklepowych i handlarzy narkotyków.

Jak rozwiązać kryzys brytyjskiego więziennictwa?

Minister Chalk planuje także rozszerzyć „program wcześniejszych deportacji” („early removal scheme”), w ramach którego władze będą mogły deportować zagranicznych przestępców na 18 miesięcy przed końcem wyroku, czyli 12 miesięcy wcześniej niż w przypadku obecnie obowiązujących zapisów.

W ten sposób możliwe byłoby zwalnianie ich z więzień wcześniej, deportacja wraz z zakazem powrotu do UK.

Minister Chalk proponuje radykalne zmiany

— W niektórych sprawach niższego szczebla istnieje możliwość deportacji danej osoby przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamiast wniesienia oskarżenia — komentuje Alex Chalk, jak cytujemy za „The Daily Telegraph”.

— W niektórych przypadkach całkowicie słuszne jest poddane danej osoby procesowi karnemu, aby mieć pewność, że zostanie odpowiednio ukarana. Są także inne przypadki, w których zgodnie z najlepszym interesem publicznym, jest po prostu wywiezienie ich z kraju — uzupełnia.

Minister Chalk zwrócił się do władz Polski i Rumunii, aby zawrzeć porozumienie podobne do tego, które Wielka Brytania podpisała z Albanią w lipcu ubiegłego roku, na mocy którego państwo bałkańskie zgodziło się rozpocząć przyjmowanie części swoich więźniów.

Teksty tygodnia

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie