piątek, 20 września, 2024

Londyn ucieka pozostałym regionom UK pod względem zamożności

Ekonomiści prognozują, że średni wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii wyniesie 1,9 proc. rocznie w latach 2024–2027. Jednak Londyn wyraźnie ucieknie pod względem rozwoju pozostałym regionom. A to oznacza, że różnica w poziomie zamożności między stolicą a resztą kraju jeszcze się pogłębi.

UK odnotuje wzrost gospodarczy. Ale nie rozłoży się on równomiernie

Analizy ekspertów pokazują, że Wielka Brytania odbije się wreszcie po kilku ciężkich latach naznaczonych pandemią Covid-19 i kryzysem gospodarczym. Ekonomiści prognozują wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii na średnim poziomie 1,9 proc. rocznie w latach 2024–2027. Ale wzrost ten, będący efektem niższej inflacji, silnego rynku zatrudnienia i zakładanej obniżki stóp procentowych, nie będzie równomierny. Londyn i południowo-wschodnia część Anglii mogą liczyć na wzrost rzędu, odpowiednio, 2 proc. i 2,1 proc. Z kolei znacznie biedniejsze regiony kraju, w tym zwłaszcza północno-wschodnia Anglia, Walia i Szkocja, będą się musiały zadowolić wzrostem na poziomie średnio 1,5 proc.

Londyn i Anglia południowo-wschodnia zwiększą tym samym swój ogólny wkład w gospodarkę Wielkiej Brytanii z 39 proc. w 2023 r. do 40 proc. w 2027 r. Dla porównania w 2005 r. udział ten wynosił 36 proc.

Nie wszyscy mieszkańcy UK w równym stopniu odczują skutki wzrostu gospodarczego

Eksperci nie mają wątpliwości, że mimo zwiększanych przez rząd wysiłków na rzecz wyrównywania szans w Wielkiej Brytanii wciąż jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. – Utrzymujące się od dawna nierówności geograficzne w Wielkiej Brytanii oznaczają, że wiele szybko rozwijających się sektorów kraju skupiło się wokół kilku wybranych lokalizacji. I to te obszary zbiorą największe korzyści, gdy kraj powróci w nadchodzących latach na drogę dobrobytu – mówi Rohan Malik z EY.

Niestety, jak pokazali niedawno dziennikarze „The Guardian”, z projektów dotyczących wyrównywania poziomów życia w Anglii zatwierdzonych przez Michaela Gove’a ukończono mniej niż jedną piątą. A przecież zmniejszanie różnic w zamożności między Londynem i Anglią południowo-wschodnią a pozostałą częścią kraju stanowiło sztandarową obietnicę wyborczą torysów w 2019 roku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?