piątek, 20 września, 2024

Ile przeciętnie zarabia się w Wielkiej Brytanii?

W marcu kanclerz skarbu Jeremy Hunt ogłosił kolejną obniżkę składki na ubezpieczenie społeczne NI i podwyżkę progu dochodów dla osób pobierających dodatek Child Benefit. Na nowych rozwiązaniach zaproponowanych przez Hunta skorzystają miliony Wyspiarzy, ale nie wszyscy. W związku z tym warto w ogóle przyjrzeć się temu, ile tak naprawdę przeciętnie zarabia się w Wielkiej Brytanii?

Przeciętne wynagrodzenie w UK – ile wynosi?

Najnowsze statystyki ONS za styczeń 2024 r. pokazują, że średnie miesięczne wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę wszystkie sektory gospodarki, wyniosło 2334 funty brutto (o 6,4 proc. w porównaniu z 2023 r.). Taka miesięczna pensja odpowiada rocznej pensji w wysokości 28 000 funtów przed opodatkowaniem.

Najmniej zarabiają rzecz jasna ludzie młodzi, w wieku 18-21 lat, dysponujący najmniejszym doświadczeniem. W tej grupie wiekowej średnie tygodniowe wynagrodzenie wynosiło 441 funtów brutto, a roczna pensja – 22 932 funtów brutto. Z kolei na najwyższe zarobki mogły liczyć osoby w wieku 40-49 lat, które średnio zarabiały na tydzień 770 funtów brutto, co daje rocznie ok. 40 000 funtów. W starszych grupach wiekowych zarobki maleją, co związane jest z często z pracą w niepełnym wymiarze godzin.

Wyraźnie więcej zarabia się także w Londynie, gdzie zdecydowanie wyższe są koszty życia.

Zarobki w UK – jak wypadają na tle innych krajów?

Zarobki w Wielkiej Brytanii z roku na rok realnie obniżają się w porównaniu do największych gospodarek europejskich. Z danych opublikowanych przez Euronews wynika, że w 2022 r. na najwyższe zarobki można było liczyć w Szwajcarii. Tam roczne wynagrodzenie wynosiło średnio 106 839 euro (91 355 funtów). Poza tym bardzo wysokie wynagrodzenia otrzymywali mieszkańcy Islandii, Luksemburga i Norwegii. W 2022 r. znacząco więcej niż w Wielkiej Brytanii zarabiali też mieszkańcy Francji i Niemiec. We Francji średnie zarobki netto wyniosły 56 701 euro (48 470 funtów), a w Niemczech – 66 635 euro (56 968 funtów).

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?