piątek, 20 września, 2024

Norfolk County Council pokonuje Apple w sądzie

Technologiczny gigant z USA poległ w starciu z radą niewielkiego, niemetropolitalnego hrabstwa w Anglii. Apple wypłaci 385 milionów funtów na rzecz Norfolk County Council.

W pozwie zarzucono, że dyrektor generalny Apple, Tim Cook wprowadził inwestorów w błąd w sprawie sprzedaży iPhone’ów w Chinach. W okresie od listopada 2018 do stycznia następnego roku popyt na te urządzenia miał być w rzeczywistości znacznie niższy, niż wynikałoby to ze słów Cooka. W jaki sposób miało to mieć wpływ na lokalne władze w Norfolk? Zarządzany przez Norfolk County Council fundusz emerytalny w wyniku działań szefa Apple`a miał stracić znaczne środki. Dodajmy, iż to właśnie lokalne władze hrabstwa Norfolk były głównym powodem w sprawie, która ruszyła w czerwcu 2020 roku.

Gigantowi z Cupertino zarzucano „złożenie fałszywych i wprowadzające w błąd oświadczeń oraz zaniechania dotyczące popytu na nowo wypuszczone iPhone’y, oraz działalności Apple w Chinach”, jak czytamy. W świetle brytyjskiego prawa takie działania są niezgodne z zapisami obecnymi w Securities Exchange Act 1934

Co było przedmiotem sporu?

Apple`owi zarzucano także „fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia i pominięcia”, które spowodowały, że akcje firmy były notowane po „sztucznie zawyżonych cenach”, zanim ich ceny spadły po ujawnieniu „prawdziwych faktów”.

„Mamy świadomość, że jesteśmy zarządcami emerytur, na których polegają tysiące rodzin i pojedynczych osób” – jak czytamy w oświadczeniu wydanym przez Fundusz Emerytalny Norfolk (Norfolk Pension Fund). „Gdy uznajemy, iż jest to uzasadnione, podejmiemy zdecydowane działania, gdy inwestycje naszych uczestników ucierpią w wyniku oszustwa” – dodano.

Jak skończyła się tak sprawa?

Sprawa została pierwotnie wniesiona przeciwko Apple i jej szefowi przez amerykańskie miasto Roseville. Rada Norfolk, która zarządza funduszem emerytalnym Norfolk o wartości 4,9 miliarda funtów, przejęła pozew, jako główny powód nieco później.

Można śmiało napisać, że niewielka jednostka administracyjna w UK, broniąc interesów i pieniędzy swoich mieszkańców, wygrała z jedną z najpotężniejszych firm na świecie. Wstępna ugoda złożona w amerykańskim sądzie rejonowym w Oakland w północnej Kalifornii będzie wymagała jeszcze ostatecznej zgody sędziego na kolejnej rozprawie.

Jak „bogate” jest Apple?

Dodajmy, iż w ostatnim roku finansowym Apple odnotowało zysk w wysokości 97 miliardów dolarów (76 miliardów funtów). Kwota 490 milionów dolarów, o której mowa w tej sprawie, to mniej niż 1% tej kwoty.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?