Norfolk County Council pokonuje Apple w sądzie

Technologiczny gigant z USA poległ w starciu z radą niewielkiego, niemetropolitalnego hrabstwa w Anglii. Apple wypłaci 385 milionów funtów na rzecz Norfolk County Council.

W pozwie zarzucono, że dyrektor generalny Apple, Tim Cook wprowadził inwestorów w błąd w sprawie sprzedaży iPhone’ów w Chinach. W okresie od listopada 2018 do stycznia następnego roku popyt na te urządzenia miał być w rzeczywistości znacznie niższy, niż wynikałoby to ze słów Cooka. W jaki sposób miało to mieć wpływ na lokalne władze w Norfolk? Zarządzany przez Norfolk County Council fundusz emerytalny w wyniku działań szefa Apple`a miał stracić znaczne środki. Dodajmy, iż to właśnie lokalne władze hrabstwa Norfolk były głównym powodem w sprawie, która ruszyła w czerwcu 2020 roku.

Gigantowi z Cupertino zarzucano „złożenie fałszywych i wprowadzające w błąd oświadczeń oraz zaniechania dotyczące popytu na nowo wypuszczone iPhone’y, oraz działalności Apple w Chinach”, jak czytamy. W świetle brytyjskiego prawa takie działania są niezgodne z zapisami obecnymi w Securities Exchange Act 1934

Co było przedmiotem sporu?

Apple`owi zarzucano także „fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia i pominięcia”, które spowodowały, że akcje firmy były notowane po „sztucznie zawyżonych cenach”, zanim ich ceny spadły po ujawnieniu „prawdziwych faktów”.

„Mamy świadomość, że jesteśmy zarządcami emerytur, na których polegają tysiące rodzin i pojedynczych osób” – jak czytamy w oświadczeniu wydanym przez Fundusz Emerytalny Norfolk (Norfolk Pension Fund). „Gdy uznajemy, iż jest to uzasadnione, podejmiemy zdecydowane działania, gdy inwestycje naszych uczestników ucierpią w wyniku oszustwa” – dodano.

Jak skończyła się tak sprawa?

Sprawa została pierwotnie wniesiona przeciwko Apple i jej szefowi przez amerykańskie miasto Roseville. Rada Norfolk, która zarządza funduszem emerytalnym Norfolk o wartości 4,9 miliarda funtów, przejęła pozew, jako główny powód nieco później.

Można śmiało napisać, że niewielka jednostka administracyjna w UK, broniąc interesów i pieniędzy swoich mieszkańców, wygrała z jedną z najpotężniejszych firm na świecie. Wstępna ugoda złożona w amerykańskim sądzie rejonowym w Oakland w północnej Kalifornii będzie wymagała jeszcze ostatecznej zgody sędziego na kolejnej rozprawie.

Jak „bogate” jest Apple?

Dodajmy, iż w ostatnim roku finansowym Apple odnotowało zysk w wysokości 97 miliardów dolarów (76 miliardów funtów). Kwota 490 milionów dolarów, o której mowa w tej sprawie, to mniej niż 1% tej kwoty.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie